Посольство України в Португальській Республіці

Португальська Республіка

Загальна інформація 

Столиця: м. Лісабон
Населення: 10 314 743
Площа:92 090 км²
Різниця в часі з Україною: -2
Мова: португальська
Релігія: католицизм
Грошова одиниця: євро
Телефонний код країни: +351
Офіційний сайт Португалії, орієнтований на іноземців http://www.turismodeportugal.pt/english/TurismodeportugalIP/Pages/TurismodePortugalIP.aspx

Перетин іноземцями кордону з європейськими країнами регламентує Шенгенський прикордонний кодекс. Прикордонна перевірка  на правилах, прописаних у цьому документі, і зводиться до головної мети – переконатися, що подорожуючий не планує порушувати європейські міграційні правила.

Прикордонник має право перевірити виконання п'яти вимог, причому ці вимоги не залежать від наявності візи, вони діють рівною мірою для мандрівників, які перетинають кордон у межах як візового, так і безвізового режиму. Умови в'їзду до ЄС наступні:

1) наявність документа для перетину кордону (наприклад, закордонного паспорту);

2) переконливе обґрунтування мети та умов перебування у країнах Європи;

3) наявність достатніх фінансових коштів для перебування в ЄС та для повернення додому;

4) відсутність мандрівника у переліку осіб, яким заборонений в'їзд до ЄС;

5) відсутність з боку мандрівника загрози для громадського порядку, безпеки, громадського здоров'я та міжнародних відносин.  

Для перевірки мети поїздки на кордоні можуть попросити такі підтверджуючі документи:

Для бізнес-подорожей і відряджень:

 • запрошення на зустріч
 • інший документ, що підтверджує торговельні або ділові відносини
 • квиток на виставку або захід, якщо метою поїздки є їхнє відвідування

Для туризму або приватних подорожей:

 • бронювання проживання або запрошення в довільній формі, якщо ви збираєтеся зупинитися у друзів
 • зворотний квиток (якщо ви подорожуєте автомобілем, це не обов'язкова вимога)
 • маршрут або план вашої поїздки, якщо ви подорожуєте автомобілем

Для подорожей з метою навчання:

 • сертифікат про реєстрацію/зарахування до навчального закладу/курсів/школи
 • студентське посвідчення або сертифікат про відвідування курсів

Для подорожей з метою участі в політичних, наукових, культурних, спортивних або релігійних заходах або з іншою метою:

 • запрошення, вхідні квитки, дані про реєстрацію або програми; у них має бути вказана назва організації, яка запрошує, та термін перебування
 • будь-які інші прийнятні документи, що підтверджують мету візиту

В якості доказу фінансової спроможності або забезпечення поїздки мандрівник може надати такі варіанти підтвердження (на власний вибір):

 • готівкові кошти
 • тревел-чеки
 • оплачене проживання та квитки
 • фінансові гарантії сторони, яка запрошує
 • кредитні картки міжнародних платіжних систем

Важливо! Виписки з банків про стан рахунку, довідки з місця роботи та інші подібні документи не включені до списку та не обов'язкові до надання.

Водночас, якщо у прикордонника виникнуть сумніви, на кордоні вас можуть попросити підтвердити наявність коштів на банківському рахунку – за допомогою банкоматів у зоні прикордонного контролю, інтернет-банкінгу або телефонного дзвінка у банк.

Якщо є бажання, ви можете везти із собою чек з банкомату або інший підтверджуючий документ, але ви не зобов'язані цього робити; прикордонник не має права відмовити вам у в'їзді лише на тій підставі, що у вас немає паперу з печаткою банку. Вибір документа, що підтверджує наявність коштів, залишається за вами.

Також у вас можуть запросити діючу медичну страховку міжнародного зразка, але її наявність не є обов'язковою, а її відсутність не може стати підставою для відмови у в'їзді.

Складаючи маршрут автоподорожі до ЄС, перевіряйте завантаженість пунктів перетину кордонів на електронному сервісі Державної Прикордонної Служби України.

Біометричний паспорт для виїзду за кордон – головна умова безвізового перетину кордону з країнами Європи.

Біометричний закордонний паспорт дійсний протягом 10 років – як і паспорт старого зразка.

Основна відмінність біометричного паспорта від документа старого зразка – наявність електронного чіпа, де записані оцифрована фотографія, відбитки пальців та підпис власника паспорта в електронній формі. У низці випадків паспорти оформлюють без «пальчиків» і без підпису (зокрема, для дітей, для тих, хто фізіологічно не може здати відбитки, або коли апарат у відділенні ДМС чомусь «не читав» пальці - таке теж трапляється). Паспорт при цьому не втрачає статусу біометричного і так само дає право користування безвізом. Більше того, фахівці ДМС кажуть, що європейський прикордонник навіть не знатиме, що ваша біометрика «неповна» – доступ до зони паспортного чипа з відбитками мають лише українські держоргани.

Важливо! Біометричний закордонний паспорт, з яким мандрівник в'їжджає до ЄС, повинен бути дійсний не менше 3 місяців після запланованого повернення додому.

Міняти старий паспорт на біометричний чи ні – кожен вирішує сам. Обов'язкової вимоги замінити звичайний закордонний паспорт на біометричний не існує. Ті, у кого є закордонний паспорт старого зразка, можуть продовжувати їздити до ЄС за чинною візою до закінчення терміну її дії, а потім знову звертатися до консульств по нові візи. Ви також можете оформити новий закордонний паспорт, залишивши у себе старий.

Отримати біометричний закордонний паспорт можна в будь-якому з підрозділів Державної міграційної служби України, в Центрах обслуговування громадян «Паспортний сервіс», у деяких Центрах надання адміністративних послуг як в Києві, так і в регіонах, а також у київському документ-сервісі «Готово».

Детальну інформацію про правила оформлення біометричних закордонних паспортів та інформацію, яку вони містять, можна отримати на офіційному сайті Державної міграційної служби України. На ньому ж можна знайти список необхідних документів і вартість оформлення паспорта.

При перетині кордону країн ЄС, прикордонні офіцери ЄС можуть попросити інші документи, що підтверджують мету поїздки, зокрема, такі як листи-запрошення, бронювання готелів, квитки у зворотній бік.

Подорожувати до ЄС можна з будь-яким документом для в'їзду за кордон. Якщо мандрівник перетинає кордон з паспортом старого зразка з візою, він проходить таку саму перевірку на доброчесність, як і безвізові мандрівники (див. розділ «Які документи можуть запитати у мене на кордоні з ЄС»).

Українці, які мають паспорт старого зразка з діючою мультивізою до країн Шенгенської зони, можуть паралельно оформити біометричний паспорт. 

А ось у біометричні паспорти після початку роботи безвізового режиму шенгенські візи ставити вже не будуть.

При будь-якій поїздці не забувайте два основних правила Шенгенської зони:

 • не працювати у країнах ЄС без робочої візи
 • не перевищувати строк перебування у 90 днів протягом кожних 180 днів

Ці два правила діють і для візових, і для безвізових мандрівників.

Посольство Португалії в Україні

Адреса: вул.Івана Федорова 12, оф.8, м.Київ, 01901 Україна

Номер телефону: +(380) 442875871/72; +(380) 442874787

Факс: +(380) 442302625

E-mail консульського відділу: s.cons@embport.kiev.ua

Веб-сайт: https://www.portaldascomunidades.mne.pt/pt/

Відповідно до законодавства ЄС паспортний документ подорожуючого має бути терміном дії не менше 3-х місяців з  дати в’їзду в країну ЄС та бути виданим протягом попередніх 10 років.

Візова анкета: http://www.secomunidades.pt/vistos/index.php?option=com_content&view=article&id=171&Itemid=14&lang=en

Перелік документів, необхідних для відкриття візи в Португалію: http://www.secomunidades.pt/vistos/images/docs/documentacao_ukr.pdf

Мандрівнику, який перетинає кордон з ЄС, можуть відмовити у в'їзді при порушенні будь-якої з п'яти вимог Шенгенського прикордонного кодексу (див. розділ «Які документи можуть запитати у мене на кордоні з ЄС»). Можливі причини відмови:

 • відсутність діючого закордонного паспорта, чинної візи або посвідки на проживання
 • мандрівник не може обґрунтувати мету і умови свого перебування в ЄС
 • відсутність підтвердження достатніх фінансових коштів для перебування в ЄС, а також для повернення у країну постійного проживання або транзиту до третьої країни
 • наявність «червоних прапорців» у Шенгенській інформаційній системі щодо особи мандрівника, а саме:

– якщо він визнаний винним у скоєнні злочину на території ЄС;

– якщо є підстави припускати, що він вчинив тяжкий кримінальний злочин або має намір скоїти такий злочин на території будь-якої держави-члена ЄС;

– якщо раніше він був депортований з ЄС і термін заборони на в'їзд ще не скінчився.

 • мандрівник вважається особою, яка може загрожувати громадському порядку, внутрішній безпеці або міжнародним відносинам будь-якої з держав-членів ЄС.

Культурні, релігійні та побутові рекомендації:

-          португальці починають спілкування та налагодження відносин з довіри. Португалія – бюрократична країна, саме тому налагодження добрих міжособистісних відносин, заснованих на довірі є запорукою досягнення успіхів;

-          португальці – одні з найкращих переговорників в світі;

-          запрошення на вечерю на 20.00 або 20.30 означатиме, що основна страва подаватиметься приблизно о 22.00;

-          у своїх зверненнях використовують «фамільярну» форму tu (Ви) незалежно від місця. Крім того, можна також використовувати O Senhor (A Senhora). Намагайтеся не використовувати Você (неприйнятна та неповажна форма звернення). Не треба соромитися звертатися O Senhor (A Senhora) Doutor до будь-кого, хто є більш освіченим та кваліфікованим ніж ви;

-          не прийнято позіхати і потягуватися в громадських місцях;

-          не треба піддавати сумнівам історичну велич Португалії - португальці заслужено пишаються своїм минулим, особливо на тлі того скромного місця, яке країна займає сьогодні;

-          бажано ніколи не порівнювати португальців з іспанцями - незважаючи на безумовну подібність мов, звичаїв, національних культур та характерів, португальці сприймають таке порівняння досить неприємно. 

 

Свята та вихідні дні в Португалії

Відповідно до португальського законодавства про працю, всі працівники мають право як мінімум на 22 дні відпустки. В залежності від вислуги років відпустка може бути збільшена в цілому до 25 днів.

Державні свята в Португалії: 1 січня – Новий рік; Страсна п'ятниця; Пасхальна неділя; 25 квітня - День свободи; 1 травня - День Праці; Корпус-Крісті; 10 червня - День Португалії; 15 серпня - Вознесіння; 5 жовтня - День Республіки; 1 листопада - День всіх святих; 1 грудня - Відновлення незалежності; 8 грудня - Непорочне зачаття; 25 грудня - Різдво.

На додаток до офіційних державних свят, співробітникам можуть бути надані додаткові вихідні дні для відзначення місцевих муніципальних або регіональних свят.

Безпекова ситуація

Португалія характеризується відносно низьким рівнем злочинності. Водночас, спостерігається зростання певних видів правопорушень. Зокрема, в літній період неухильно зростає кількість кишенькових крадіжок, особливо біля популярних туристичних об'єктів та ресторанів, у громадському транспорті, при масовому скупченні людей. Найчастіші об’єкти крадіжок – гаманці, мобільні телефони, сумки з речами.

Не варто втрачати пильності і щодо власного чи орендованого автомобіля. У жодному випадку не рекомендовано залишати в авто цінні речі.

Злочини сексуального характеру не є частими, проте необхідно бути обачними та пильними. Також трапляються випадки використання наркотичних засобів, зокрема, GHB – «клубного наркотику», або рідкого екстазі. Рекомендовано самостійно купувати напої та тримати їх в полі зору, щоб переконатися, що до них нічого не додано.

Рекомендовано мати при собі копію закордонного паспорта, а також зберігати копії паспортів (внутрішнього та закордонного), а також інших важливих документів, на персональних електронних скриньках з метою швидкого доступу до таких копій у випадку втрати оригіналів.

Не варто купувати з рук у незнайомих осіб предмети електроніки та фототехніки, а також прикраси. Найчастіше це вкрадені речі. Купівля краденого – тяжкий злочин у Португалії. При цьому не береться до уваги незнання покупця про походження товару.

Серйозним кримінальним злочином в Португалії, який тягне за собою суворе покарання, вважається торгівля наркотиками.

Азартні ігри є законними виключно в належним чином ліцензованих установах, зокрема, офіційних казино. Поліція має право без попередження, за наявною інформацією про організацію та проведення азартних ігор в несанкціонованих приміщеннях, затримувати, заарештовувати, оштрафувати або ув’язнити всіх присутніх у цих приміщеннях. У разі виникнення сумнівів, перед відвіданням закладів для азартних ігор, переконайтеся чи відповідний заклад є ліцензованим.

З інформаційною брошурою щодо правил проведення азартних ігор англійською мовою можна ознайомитися за посиланням: http://www.turismodeportugal.pt/Portugu%C3%AAs/AreasAtividade/InspecaoJogos/jogoilicito/Documents/Gambling%20in%20Portugal%20-%20Information%20Leaflet.pdf

 

Правила поведінки на пляжах Португалії

В Португалії поширені смертельні випадки внаслідок утоплення на пляжах або басейнах. Офіцери Морської поліції мають право оштрафувати порушників, які не дотримуються правил безпеки.

Найсуворішими попереджувальними знаками є прапорці на пляжах. Червоний прапор вказує на небезпеку: заборонено входити у воду. Жовтий прапор дозволяє знаходитися біля води, проте заборонено плавати. Зелений прапор вказує на дозвіл плавати. Необхідно суворо дотримуватися порад щодо наявності у воді медуз. Не рекомендується купатися на пляжах з сильними течіями, пірнати у воду де можуть бути підводні каміння або мала глибина, наслідком чого може бути серйозна травма та навіть смерть.

За ігнорування та невиконання вимог попереджувальних знаків також можуть бути накладені відповідні штрафи.

 

Лісові пожежі

В Португалії часто відбуваються лісові пожежі, особливо протягом спекотних літніх місяців. Найбільш ризиковані регіони – центральні та північні. Необхідно бути обережним при відвідуванні лісистої місцевості, а також переконатися, що в результаті організації пікніків на свіжому повітрі не залишилися вогненебезпечні речовини (непогашені цигарки, вуглі тощо). Спричинення лісової пожежі в Португалії розглядається як кримінальний злочин, навіть якщо скоєний ненавмисно.

Інтерактивна карта з інформацією про ризики виникнення лісових пожеж: http://www.ipma.pt/pt/ambiente/risco.incendio/index.rcm.jsp?dia=dh

Веб-сторінка Європейської метеорологічної служби: http://www.meteoalarm.eu/index2.php?country=PT&day=0&lang=

Умови працевлаштування

Згідно законодавства Португалії в першу чергу право на працевлаштування в країні мають наступні пріоритетні категорії громадян:

 • громадяни Португалії
 • громадяни з інших країн-членів ЄС/ЄЕП
 • громадяни інших країн, з якими ЄС підписав договір про вільне пересування осіб
 • громадяни третіх країн, які мають дозвіл на проживання в Португалії.

Щороку затверджується загальнаквота можливого найму іноземних працівників – кількість робочих місць, які за експертними оцінками не будуть зайняті пріоритетними категоріями громадян. В рамках цієї загальної квоти визначаються окремі квоти для кожного з автономних регіонів у відповідності до їхніх потреб. Інститут працевлаштування та професійної підготовки (IEFP) відповідає за постійне оновлення інформації щодо кількості вільних робочих місць в рамках квоти тощо.

Поза рамками квоти, на вакансії, які не можуть бути закрити перерахованими пріоритетними категоріями працівників, португальські компанії мають право наймати іноземних робітників за умови, що вони:

 • мають контракт або проект контракту з португальським роботодавцем
 • володіють відповідними навичками, знаннями, кваліфікацією, які потрібні даному роботодавцю.

Якщо протягом 30 днів з моменту оголошення вакансії, португальський роботодавець не знайшов кандидатури серед пріоритетних категорій громадян, він може отримати відповідну довідку від Інститута працевлаштування та професійної підготовки, і з цією довідкою та проектом контракту звернутися до Генеральної інспекції праці (IGT) за дозволом для укладення контракту з іноземним працівником.

Уже з цим дозволом від Генеральної інспекції праці, довідкою від Інституту працевлаштування та професійної підготовки, контрактом (чи проектом контракту), підтвердженням про наявність помешкання, довідкою про стан здоров’я та іншими документами, іноземний працівник звертається до посольства/консульства Португалії для отримання візи.

Для легального працевлаштування в Португалії українські громадяни повинні обов’язково отримати візу.

Виходячи з вищенаведеного, першим кроком на шляху працевлаштування у Португалії є пошук роботодавця.

При плануванні виїзду за кордон з метою працевлаштування через українських посередників МЗС України рекомендує громадянам України перевіряти наявність в суб'єкта господарської діяльності відповідної ліцензіції на представництво у працевлаштуванні на роботу за кордоном через Міністерство соціальної політики України (сайт - www.mlsp.gov.ua, розділ «Діяльність» - «Працевлаштування за кордоном»). 

Медичне страхування 

Медична допомога в Португалії є платною. Туристам, які перебувають в Португалії короткий час (наприклад до 1 місяця) рекомендовано мати страховий медичний поліс. У разі якщо особа планує перебувати в Португалії до 6 місяців протягом 12-місячного періоду, необхідно оформлювати спеціальний довгостроковий страховий поліс або міжнародний страховий медичний поліс, який охоплюватиме і період перебування в рідній країні і період перебування закордоном.

Необхідно звернути увагу, що більшість міжнародних страхових полісів включають витрати на репатріацію або евакуацію, пересилання (авіа сполученням) тіла особи, у випадку смерті за кордоном.

Аптеки в Португалії, як правило, відкриті з понеділка по п'ятницю, з 9:00 до 13:00 та з 15:00 до 19:00. У вихідні дні, вони, як правило, відкриті в ранкові години, з 9:00 до 13:00.

У будь-якій аптеці можна знайти перелік аптек, що надають послуги 24/7.

 

Санітарно-епідеміологічна обстановка в країні спокійна. При в'їзді до Португалії немає необхідності робити будь-які додаткові щеплення.

Митні правила

Ввезення іноземної та національної валюти не обмежене, проте при в’їзді або виїзді з країни суму у розмірі 10 000 євро або більше (або еквівалент в іншій валюті) необхідно задекларувати.

Під час подорожі до країн ЄС, в тому числі до Португалії, ви можете ввезти тютюнову та алкогольну продукцію для особистого користування, але не для перепродажу, зокрема: до 200 шт. сигарет, до 250 гр. тютюну, 1 л міцних спиртних напоїв та 2 л. вина.

Митний контроль може носити вибірковий характер. Прикордонні офіцери мають право перевірити будь-який багаж, а також провести особистий огляд подорожуючого.

Додаткову інформацію щодо правил в’їзду та виїзду з країн ЄС можна знайти за посиланнями: http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/entry-exit/non-eu-nationals/index_en.htm або http://www.sef.pt/portal/V10/EN/aspx/page.aspx.  

Митні правила для мандрівників, які прибувають до ЄС, можуть відрізнятися в залежності від країни в'їзду. Причина - у країнах-членах ЄС існує певна самостійність у цьому питанні. Митні правила у межах безвізового режиму повністю ідентичні правилам для подорожуючих з візами.

Перед поїздкою рекомендуємо ознайомитися з митними правилами держави, кордон якої ви плануєте перетинати.

Існують і базові митні вимоги, які однакові практично для всіх країн ЄС. Якщо мандрівник в'їжджає до ЄС з країни, що не входить до загального ринку (у тому числі з України) і не перевозить комерційний вантаж, то він може ввезти без мита, ПДВ та акцизних зборів товари у наступних межах:

 • до 430 євро сумарно на людину, яка подорожує на повітряному або морському транспорті
 • до 300 євро сумарно на людину, яка подорожує іншими видами транспорту

Деякі держави-члени ЄС зменшують ці суми до 150 євро для мандрівників молодше 15 років.

У ці суми не включається вартість самих предметів багажу – валіз, сумок – і медичних товарів, що ввозяться лише для особистого користування мандрівника.

Окремі особисті речі вартістю понад 175 євро не можна розділити між декількома мандрівниками.

В якості особистих речей розглядаються:

 • нові, що не були у використанні, товари лише для особистого використання мандрівником або його родиною
 • товари, призначені для подарунка, якщо вид та кількість даних товарів не вказує на ввезення у комерційних цілях

До обмежень з особистого багажу не відноситься одяг, косметика та інші речі мандрівників, що були у використанні, – тобто вартість ваших речей підтверджувати та доводити не потрібно.

Досить жорсткі правила діють для ввезення підакцизних товарів – алкоголю, тютюну і палива. Кожна країна-член ЄС визначає обмежувальний рівень для таких товарів, однак вони не можуть перевищувати максимально прийнятий обсяг:

 • 1 літр алкогольних напоїв (якщо масова частка етилового спирту понад 22%)
 • 2 літри алкогольних напоїв (якщо масова частка етилового спирту менше 22%)
 • 4 літри вина
 • 16 літрів пива
 • 40 сигарет або 20 сигарил, або 10 сигар, або 50 грамів тютюну (якщо приїжджаєте автомобілем, потягом або переходите кордон пішки)
 • 200 сигарет або 100 сигарил, або 50 сигар, або 250 грамів тютюну (якщо прибуваєте літаком або кораблем)
 • паливо для транспортного засобу у межах одного повного бака такого транспортного засобу плюс до 10 літрів палива у переносному контейнері

Для мандрівників до 17 років норми ввезення алкоголю і тютюну не діють, їм заборонено ввезення та використання подібних товарів.

Усі товари, що перевищують описані обмеження, потрібно задекларувати. Вони підлягають сплаті митних зборів, ПДВ і акцизних зборів у залежності від типу товару; будьте готові до того, що ця процедура може виявитися непростою та недешевою.

Також необхідно декларувати суму готівки, що ввозиться, якщо вона перевищує 10 000 євро на людину.

Усе це стосується правил, що діють в ЄС; не забувайте також про українські митні норми. Наприклад, для вивезення готівки на суму понад 10 000 євро на людину потрібно не тільки задекларувати ці кошти, але й узяти банківську довідку про те, що вони нещодавно були зняті з рахунку.

 

Фітосанітарні правила

Всі країни ЄС повинні дотримуватися суворих загальних ветеринарних стандартів. Товари, що ввозяться до Португалії, з метою забезпечення здоров’я населення та тварин, мають відповідати санітарним і фітосанітарним вимогам ЄС.

У разі в’їзду до країни ЄС, в тому числі Португалії, заборонено ввозити будь-які м’ясні та молочні продукти без офіційної ветеринарної документації.

Разом з тим, дозволено ввозити сухе дитяче молоко, дитяче харчування та продукти харчування, необхідні для медичних цілей. Крім того, дозволено ввозити в обмежених кількостях та для особистого споживання інші тваринні продукти, включаючи рибні продукти, равликів та мед.

Додаткову інформацію щодо того, що ви можете взяти з собою, можна знайти за посиланням: http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/index_en.htm.

Водночас, для ввезення до країн ЄС, в тому числі Португалії, домашніх тварин (собаки, кішки тощо), необхідно дотримуватися таких умов:

-          домашні тварини повинні мати імплантований транспондер (мікрочіп);

-          домашні тварини повинні бути вакциновані проти сказу кваліфікованим ветеринаром;

-          домашні тварини повинні пройти тест на виявлення антитіл проти сказу;

-          домашні тварини повинні бути документовані Сертифікатом здоров’я, виданим уповноваженим ветеринаром та засвідченим компетентним органом, що містить буквено-цифровий код, який відображається на транспондері, подробиці про вакцинацію проти сказу, деталі забору крові, тощо. Зазначений Сертифікат є дійсним протягом 10 днів з дня видачі ветеринаром до дати документальної та контрольної перевірки у пунктах в’їзду до країни ЄС. У разі перевезення тварин по морю, термін дії Сертифікату продовжується на відповідний період поїздки по морю.

-          пред’явлення власником тварини заяви щодо некомерційного характеру пересування тварини;

-          дотримання умови перетину кордону осіб із тваринами у визначених ЄС точках в’їзду (http://ec.europa.eu/food/animals/docs/pm_non-com_entry_prt.pdf ).

Додаткову інформацію, щодо виключень з правил стосовно пересування через державні кордони ЄС, в тому числі Португалії, домашніх тварин можна знайти за посиланням: http://ec.europa.eu/food/animals/pet-movement/eu-legislation/non-commercial-non-eu/index_en.htm

Подорожі автомобілем

На дорогах Португалії діє правосторонній рух. Якщо не вказано інше, транспортні засоби, що наближаються праворуч, мають пріоритет на площах і на перехрестях. На перехрестях з круговим рухом, транспортні засоби, які знаходяться вже на перехресті з круговим рухом мають переважне право проїзду. Дорожні знаки відповідають міжнародним правилам дорожнього руху.

Обмеження швидкості для мотоциклів та транспортних засобів вантажопідйомністю менше 3,5т (якщо інше не вказано дорожніми знаками):

50 км / год

міські дороги

90 км / год

інші (звичайні) дороги

120 км / год

автомагістралі / швидкісні автомагістралі

Використання ременів безпеки всіма пасажирами та дитячих крісел є обов’язковим. В Португалії забороняється використовувати мобільний телефон водієм під час руху транспортного засобу, за винятком використання гучномовного обладнання або навушників.

За порушення правил дорожнього руху ЄС, зокрема водіння автотранспортним засобом в нетверезому стані, передбачаються суворі покарання – від штрафу у розмірі до 2 500 євро до позбавлення волі до 1 року. Штрафи виписуються на місці скоєння правопорушення.

Для туристів, які подорожують на власному авто, дозволений термін перебування в країнах ЄС, в тому числі в Португалії, становить до 180 днів протягом 12-місячного періоду. При цьому, особа не має використовувати свій транспортний засіб для будь-яких інших цілей, окрім туризму. У разі, якщо особа планує залишатися на території Португалії на довший строк, вона має звернутися до відповідного митного органу для юридичного оформлення ввезення авто. Разом з тим, законодавством передбачено штрафні санкції за виїзд з країни без свого транспортного засобу.

На дорогах Португалії у 2014 році було зареєстровано 638 смертельних випадків. Це 6,1 смертельних випадків на 100000 населення.

З довідником Європейської Комісії щодо правил використання автотранспортних засобів, можна ознайомитися за посиланням: http://ec.europa.eu/transport/road_safety/going_abroad/portugal/index_en.htm та http://www.theaa.com/motoring_advice/overseas/general_advice.html.

В Португалії можлива оренда автотранспортного засобу. Послуги з оренди автомобілів доступні в аеропортах, міжнародних залізничних вокзалах та великих містах. Для оренди автотранспортного засобу особа повинна:

-          досягти 21 – 25 річного віку, в залежності від правил відповідної компанії;

-          мати дійсний паспорт, що посвідчує особу;

-          мати водійські права, терміном дії більше 1 року.

У разі, якщо водійське посвідчення не містить переклад англійською мовою, необхідно надати водійські посвідчення міжнародного та національного зразків.

Способи оплати оренди авто: приймаються кредитні картки American Express, MasterCard (крім дебетових карт), Visa (крім дебетових карт). Інші способи оплати не передбачені.

Необхідно звернути увагу, що розрахунок кредитними картками в невеликих містах та сільській місцевості може бути ускладненим, тому рекомендуємо мати при собі готівку.

Кредитна карта має бути випущена на ім'я основного водія та сума на ній має бути достатньою для покриття франшизи / депозиту. У разі, якщо особа не надасть дійсну кредитну карту, якщо на кредитній карті не буде достатньо коштів або кредитна карта оформлена не на ім'я основного водія, співробітник компанії з оренди авто може відмовити в отриманні автомобіля. У цих випадках сплачені кошти за бронювання авто не повертаються.

Крім того, перед орендою авто необхідно:

-          переконатися якою буде відповідальність у разі ДТП;

-          уважно оглянути автомобіль у присутності представника компанії орендодавця (як перед використанням, так і після);

-          отримати розписку про те, що авто повернуто після використання в хорошому робочому стані. 

Більш детальна інформація щодо оренди автомобіля знаходиться за посиланням: http://europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/cars/car-rental-abroad/index_en.htm

Корисні номери телефонів екстрених служб

Задля забезпечення вашої безпеки та в екстрених ситуаціях слід користуватися такими телефонами:

112 - є одним з номерів екстрених служб в Португалії. На 112 можна зателефонувати з мобільного телефону навіть без SIM-карти. На всі дзвінки відповідають протягом 5 секунд португальською та англійською мовами.

 

Поліція - 213943680, 213421623 або

Guarda Nacional Republicana (GNR) - http://www.gnr.pt/contactos.aspx

Polícia Segurança Publica (PSP) - http://www.psp.pt/Pages/defaultPSP.aspx

 

Телефон довіри служби зниклих дітей - 116 000

Пожежна служба – 112

Невідкладна медична допомога – 112, 808 24 24 24 або http://www.inem.pt/, http://www.saude24.pt/PresentationLayer/home_00.aspx

 

Аварії в системах життєзабезпечення:

Газ – 800201722

Електрика – 800506506

Вода – 800201600

 

Екстрені телефони МЗС Португалії:

- інформаційна система МЗС Португалії: 213946326;

- кабінет невідкладної консульської інформації: 707202000; 961706472.

Мапа


Республіка Кабо-Верде

Загальна інформація 

Столиця: м. Прайя
Населення: 525 000
Площа: 4 033 км²
Різниця в часі з Україною: -2
Офіційна мова: португальська
Визнана національна мова: кабувердьяну
Релігія: 85% населення римо-католики
Грошова одиниця: кабовердійський ескудо
Телефонний код країни: +238
Офіційні сайти Кабо-Верде, орієнтовані на іноземців: https://portondinosilhas.gov.cv/portonprd/porton.portoncv?p=B7B0B2BAC4C4C4 або http://www.guiadecaboverde.com/

 

Режим поїздок для громадян України: Візовий

Можливе оформлення візи на кордоні (оформлення візи має бути попередньо узгоджено з імміграційною службою)

Місце розташування дипломатичного представництва: Брюссель, Лісабон

 

Посольство Кабо-Верде в Брюсселі

Адреса: 29 Avenue Jeanne  1050 Brussels  Belgium

Номер телефону: +32 (0) 2 643 6270

Факс: +32 (0) 2 646 3385

E-mail: emb.caboverde@skynet.be

Веб-сайт: www.embcv.be

 

Візова анкета: http://embcv.be/images/Form_pedido_de_visto.pdf

Інформація, щодо оформлення візи до Кабо-Верде: http://embcv.be/en/consular-services/visas

 

Посольство Кабо-Верде в Лісабоні

Адреса: Avenida do Restelo, 33   1449-025 Lisboa  Portugal

Номер телефону: +351 213 041 440

Факс: +351 213 041 466

E-mail: info@embcv.pt

Веб-сайт: http://embcv.pt/

Години роботи: з понеділка по п’ятницю, з 09.00 до 15.30

Інформація, щодо оформлення візи до Кабо-Верде: http://embcv.pt/lista_sub.asp?idarea=5&idsub=780

 

Культурні, релігійні та побутові рекомендації

Окремих, специфічних вимог до норм поведінки в Кабо-Верде немає.

Населення країни представлено мулатами португало-африканського походження (близько 70%), іншими африканськими національностями (близько 28%) і європейцями (в основному португальці).

Місцевим жителям властивий європейський стиль життя, вони законослухняні та мають високий рівень освіти і культури, характеризуються доброзичливим ставленням до іноземців. 

 

Державними святами у Кабо-Верде є: 1 січня - Новий рік; 13 січня - День демократії; 20 січня - Національний День Героїв; Страсна п'ятниця; Великдень; 1 травня - День Праці; 1 червня - День захисту дітей; 5 липня - Національний день; 1 листопада – День всіх святих; 25 грудня – Різдво.

 

Банки у Кабо-Верде працюють з понеділка по п’ятницю з 8.00 до 15.00.

Звертаємо увагу, що банки обмінюють готівкову валюту. Найбільші готелі та ресторани приймають картки Visa. 

Безпекова ситуація

Кабовердійці є мирним народом, а країна характеризується соціальною стабільністю та відсутністю будь-яких конфліктів.

Безпекова ситуація спокійна. Останнім часом зріс рівень вуличної злочинності та порушень громадського порядку. Рекомендовано дотримуватися загальноприйнятих правил безпеки: при собі мати тільки необхідну кількість грошей; уникати «демонстрування» коштовних речей та їх місцерозташування у сумках, кишенях тощо; уникати носіння сумок та гаманців з боку дороги; уникати прогулянки наодинці, особливо у нічний час та у погано освітлених місцях; уникати людей, що просять милостиню або заманюють до закладів азартних ігор (зазвичай це шахраї) тощо.

Носіння зброї без спеціального дозволу вважається злочином.

Рекомендується зберігати всі документи у захищених від доступу сторонніх осіб та дітей місцях.

Рекомендовано мати при собі копію закордонного паспорта, а також зберігати копії паспортів (внутрішнього та закордонного), а також інших важливих документів, на персональних електронних скриньках з метою швидкого доступу до таких копій у випадку втрати оригіналів.

 

В Кабо-Верде існує доволі низька загроза вчинення терористичних актів. Проте, рекомендовано бути інформованим про глобальну небезпеку вчинення терористичних актів, які можуть трапитися в громадських місцях.

 

Необхідно пам’ятати про підвищену небезпеку під час практикування водних видів спорту, плавання, катання на човнах і рибного лову. Припливи та течії на узбережжях навколо островів дуже сильні.

У сезон дощів у Кабо-Верде з серпня по жовтень можуть утворюватися потужні тропічні урагани. 

Умови працевлаштування

Відповідно до національного законодавства, іноземець має право працювати в Кабо-Верде за наявності робочого контракту, підписаного компетентним представником у сфері працевлаштування – Генеральною Дирекцією у сфері праці (Direcção-Geral do Trabalho), та діючої візи для перебування на території країни. Дозвіл на проживання на території Кабо-Верде може бути отриманий після трьох років перебування в країні. Трудовий договір, підписаний з людиною, яка перебуває у країні нелегально, є недійсним.

При плануванні виїзду за кордон з метою працевлаштування через українських посередників МЗС України рекомендує громадянам України перевіряти наявність в суб'єкта господарської діяльності відповідної ліцензії на представництво у працевлаштуванні на роботу за кордоном через Міністерство соціальної політики України (www.mlsp.gov.ua, розділ «Діяльність», «Працевлаштування за кордоном»).

Медичне страхування 

Медичні послуги в Кабо-Верде носять обмежений характер, зокрема в Боавішті. Крім того, певні ліки є в дефіциті або відсутні взагалі. Найбільші лікарні знаходяться в містах Прайя та Мінделу. Невеличкі філіали зазначених медичних установ розташовані по всій країні. На островах Брава та Санту-Антан відсутні функціонуючі аеропорти, тому евакуація та надання невідкладної медичної допомоги практично неможлива. 

 

Суттєвих загроз для здоров'я в Кабо-Верде немає. У країні практично відсутні типові африканські хвороби.

Для в'їзду в країну вакцинація та придбання медичного страхового полісу необов'язкові. Разом з тим необхідно враховувати, що в Республіці Кабо-Верде, як і в багатьох тропічних країнах, хоча і меншою мірою, є певні ризики вірусних, паразитарних та інфекційних захворювань. Тому необхідно пам'ятати, що, подорожуючи, ви знаходитесь в незвичних для вас умовах харчування, відпочинку, клімату, що створює підвищений ризик зараження і вимагає дотримання правил особистої гігієни.

Останнім часом, зафіксовано декілька підтверджених випадків зараженням вірусом Зіка. Таким чином, рекомендовано бути обережними та уникати укусів комах, особливо якщо ви є вагітною або плануєте вагітність.

Воду з відкритих джерел не рекомендовано вживати для пиття. Воду з водогону перед споживанням необхідно обов’язково прокип'ятити. Для пиття рекомендовано вживати бутильовану воду. Не бажано вживати лід, зроблений в барах з сирої води, тому що в ньому можуть зберігатися хвороботворні мікроорганізми.

Рибу та інші морські продукти не можна вживати сирими, оскільки що існує ймовірність зараження гельмінтами або отруєння токсинами.

Слід з обережністю вживати молочні продукти (в т.ч. сири) через небезпеку бруцельозу, сальмонельозу та інших інфекцій.

Необхідно частіше мити руки, особливо після повернення з вулиці додому, відвідування ринків і магазинів, перед прийомом їжі. Вживати ретельно приготовлену та термічно оброблену їжу, а також очищенні фрукти.

Фрукти і овочі перед вживанням потрібно ретельно промивати в проточній воді.

Подорожі автомобілем

Рух автотранспортних засобів, зазвичай не є завантаженим; сприятливі дорожні умови; кабовердійці, зазвичай, дотримуються правил дорожнього руху.

Необхідно зауважити, що сезон дощів у Кабо-Верде триває з середини серпня до середини жовтня. Проливні дощі можуть викликати повені та зсуви, що, у свою чергу, може ускладнити доступ до певних регіонів країни. 

Митні правила 

Ваш паспорт має бути дійсним протягом як мінімум 6 місяців з дня в’їзду до Кабо-Верде.

Не встановлено обмежень на ввезення та вивезення валюти, декларувати її необов'язково. Дозволено безмитне ввезення до Кабо-Верде 400 сигарет та до 2 л. алкогольних напоїв.

Заборонено ввезення, вивезення, зберігання та розповсюдження наркотичних засобів та психотропних речовин, а також зброї без спеціального дозволу. Підлягає обов'язковому контролю ввезення рослин. Дозволено безмитне ввезення та вивезення свіжих фруктів та овочів (не більше 5 кг), а також інших продуктів та речей, «необхідних для особистого споживання».

Корисні номери телефонів екстрених служб

Задля забезпечення вашої безпеки або в екстрених ситуаціях користуйтеся такими телефонами:

 

Швидка допомога – 130

Служба порятунку – 131

Поліція - 132

Довідкова служба - 102

Мапа


Сан-Томе і Принсипі

Загальна інформація 

Столиця: м. Сан Томе
Населення: 170 000
Площа: 1001 км² (Сан Томе – 859 км², Принсіпі – 142 км²)
Різниця в часі з Україною: -3
Офіційна мова: португальська
Визнані національні мови: форро, анголар, принсіпійська
Релігія: римо-католики
Грошова одиниця: добра (Dobra)
Телефонний код країни: +239
Офіційний сайт, орієнтований на іноземців http://www.parlamento.st/ (веб-ресурс португальською мовою)

 

Режим поїздок для громадян України: візовий

Можливе оформлення візи на кордоні (оформлення візи має бути попередньо узгоджено з імміграційною службою)

Місце розташування дипломатичних представництв: Брюссель, Лісабон, Амстердам

 

Посольство Сан Томе і Принсіпі в Брюсселі

Адреса: Tervurenlaan 175  1150 Brussels  Belgium

Номер телефону: +(32) 2 734 89 66

Факс: +(32) 2 734 88 15

E-mail: ambassade@saotomeeprincipe.be

 

Консульство Сан Томе і Принсіпі в Амстердамі

Адреса: Droogbak 1a  1013 GE Amsterdam  Netherlands

Номер телефону: + (020) 711 90 00

Факс: + (020) 711 99 99

 

Посольство Сан Томе і Принсіпі в Португалії

Адреса: Av. 5 de Outubro, Nº 35, 4º andar  1050-047 Lisboa  Portugal

Номер телефону: +351 21846 1917/17

Факс: +351 21 8461895

E-mail: embaixada@emb-saotomeprincipe.pt

Веб-сайт: http://www.emb-saotomeprincipe.pt/index.html

Години роботи: з понеділка по п'ятницю, з 9.00 до 13.00

 

Перелік документів, необхідних для відкриття візи в Сен Томе і Принсіпі: http://www.emb-saotomeprincipe.pt/vistos.html

 

Культурні, релігійні та побутові рекомендації

Перебуваючи в Сан-Томе і Принсіпі, як і в будь-якій африканській країні, слід дотримуватися норм і правил поведінки, продиктованих культурною специфікою. Місцеве населення, в цілому, налаштоване доброзичливо по відношенню до іноземців.

 

Офіційними державними святами в Сан-Томе і Принсіпі є: 1 січня; 4 січня – день Короля Амадора; 3 лютого; 1 травня; 12 липня - День незалежності; 6 вересня; 30 вересня; 21 грудня та 25 грудня.

Години роботи:

Державні установи: 07.00 – 15.30;

Фінансові установи: 07.00 – 17.00;

Магазини: 08.00 – 12.30 та 15.00 – 17.30 (у робочі дні) та 08.00 – 13.00 (субота)

Кредитні картки приймаються лише в деяких місцях. Саме тому, ви повинні заздалегідь переконатися, що готелі, ресторани тощо приймають для розрахунку кредитні картки. Готівку можна отримати у головному банку в Сан-Томе за допомогою карти Visa або дорожніх чеків, оскільки там відсутні банкомати.

У разі виникнення надзвичайної ситуації ви можете отримати переказ коштів через відповідні системи грошових переказів, наприклад Western Union. Перед в’їздом до країни рекомендуємо мати при собі достатню кількість готівкових коштів. 

Безпекова ситуація

Рівень злочинності в Сан-Томе і Принсіпі в цілому низький, проте крадіжки та розбійні напади інколи трапляються. Рекомендовано зберігати цінні речі та гроші у захищених від сторонніх осіб місцях. Для цього використовуйте сейф в готелі.

Рекомендовано мати при собі копію закордонного паспорта, а також зберігати копії паспортів (внутрішнього та закордонного), а також інших важливих документів, на персональних електронних скриньках з метою швидкого доступу до таких копій у випадку втрати оригіналів.

В Сан-Томе і Принсіпі існує доволі низька загроза вчинення терористичних актів. Проте, рекомендовано бути інформованим про глобальну небезпеку вчинення терористичних актів, які можуть трапитися в громадських місцях.

Торгівля наркотиками є кримінальним злочином в Сан-Томе і Принсіпі, який тягне за собою покарання.

Подорожі автомобілем

Для оренди та подорожі автомобілем, ви повинні мати дійсне міжнародне посвідчення водія. В країні установлений правосторонній рух транспортних засобів. Дорожній рух не є інтенсивним, водночас більшість доріг знаходяться в поганому стані, особливо за межами столиці, та не освітлюються. Особливістю дорожнього руху є наявність великої кількості мотоциклів, що призводить до значної кількості ДТП.

Під час подорожі автомобілем у нічний час рекомендовано бути особливо уважними, через небезпеку появи на дорогах диких тварин. У сезон дощів існують ризики зсувів ґрунту.

В Сан-Томе і Принсіпі практично відсутній організований громадський транспорт, окрім таксі.

Зважаючи на обмежену кількість місць на малих повітряних суднах, які літають між островами, звертаємо увагу на необхідність завчасного бронювання квитків на відповідні рейси з метою економії вашого часу та уникнення неочікуваних ситуацій. 

Умови працевлаштування

Працювати на території Сан-Томе і Принсіпі мають право іноземні громадяни, які в’їхали до країни на основі візи для отримання дозволу на проживання. Після в’їзду такі громадяни можуть звернутися за дозволом (сертифікатом) на проживання з метою здійснення професійної діяльності, при цьому необхідно мати при собі підписаний робочий контракт та відповідний дозвіл Міністерства праці. Зазначений дозвіл видається протягом 20 днів з моменту звернення працедавця за умови, що серед громадян Сан-Томе і Принсіпі або іноземців, які легально перебувають в країні, відсутні кандидати, які б відповідали вимогам працедавця. 

При плануванні виїзду за кордон з метою працевлаштування через українських посередників МЗС України рекомендує громадянам України перевіряти наявність в суб'єкта господарської діяльності відповідної ліцензії на представництво у працевлаштуванні на роботу за кордоном через Міністерство соціальної політики України (www.mlsp.gov.ua, розділ «Діяльність», «Працевлаштування за кордоном»).

Медичне страхування 

Медичне обслуговування в Сан-Томе і Принсіпі обмежене. До системи медичного обслуговування Сан-Томе і Принсіпі входять як державні лікарні, так і приватні клініки. Оплата за медичні послуги здійснюється готівкою. Однак, у разі виникнення серйозної небезпеки здоров'ю рекомендуємо залишити країну для отримання кваліфікованої медичної допомоги (випадки екстреної евакуації до найближчих країн задля надання медичної допомоги непоодинокі). Під час подорожі необхідно мати відповідний поліс медичного страхування. 

 

Для в'їзду в країну потрібна вакцинація проти жовтої лихоманки, що підтверджується на кордоні наявністю міжнародного сертифіката, особливо у випадку в’їзду з країни, де існує ризик зараження цією хворобою. Крім того, перед відвіданням Сан-Томе і Принсіпі рекомендується вакцинація від гепатиту В, а також дотримання запобіжних заходів проти малярії (за можливості спати під москітною сіткою, носити світлий одяг, користуватися репелентами).

З метою профілактики рекомендовано не вживати для пиття воду з відкритих джерел. Воду з водогону перед споживанням необхідно обов’язково прокип'ятити. Для пиття рекомендовано вживати бутильовану воду.

Митні питання

Будь-яка особа має право в’їхати до країни, маючи в’їзну візу, яку можна отримати в дипломатичних чи консульських установах Сан Томе і Принсіпі. Громадяни країн, де відсутнє дипломатичне представництво Сан Томе і Принсіпі, мають право отримати дозвіл на в’їзд безпосередньо від Служби міграції та кордонів країни, заповнивши анкету на сайті http://www.smf.st/virtualvisa/.

При в’їзді на територію Сан Томе і Принсіпі, окрім в’їзної візи, офіцери прикордонної служби можуть вимагати надати квиток в обидві сторони або докази достатнього фінансового забезпечення із розрахунку 100 євро в день на 1 особу.

Дозволено безмитне ввезення: 400 шт. сигарет, 500 гр. тютюну, 500 гр. сигар, 2 л. вина, 1 л. міцних спиртних напоїв, а також 250 мл туалетної води чи лосьйонів, 50 мл парфумованої води.

Дозволено ввозити іноземну валюту у сумі до 5 000 дол. США. Суми, що перевищують 5 000 дол. США мають бути задекларовані. Максимальний дозволений ліміт вивозу валюти становить 15 000 дол. США.

Корисні номери телефонів екстрених служб

Служби порятунку в Сан-Томе і Принсіпі немає. При виникненні надзвичайних ситуацій слід звертатися до найближчої поліцейської дільниці або зателефонувати 112.

У випадку потрапляння у ДТП або іншої противоправної дії за участю громадянина України необхідно викликати поліцію (тел. 222-22-22) для фіксації на місці обставин ДТП та вирішення інших питань. Після фіксації ДТП його учасники направляються до поліцейської дільниці для складання протоколу. 

Швидкої допомоги в країні не існує, тому у разі виникнення проблем із здоров’ям необхідно самостійно відвідати медичні заклади, які знаходяться у великих містах.

Роумінг в країні відсутній, тому у разі необхідності здійснення дзвінків необхідно придбати картку місцевого оператора або використовувати стаціонарний зв'язок. 

 

nbsp;

Мапа