Посольство України в Португальській Республіці

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Португалією

Протягом 2016 року Посольство продовжувало роботу з розбудови відносин з Португалією в культурно-гуманітарній сфері. Зокрема, було запроваджено нові форми роботи у форматі відео-конференції з використанням технічних засобів. 20 липня 2016 року у приміщенні Посольства, за участю Міністра культури України Є.Нищука та представників місцевих українських громадських організацій, було проведено відео-конференцію засобами Skype для обговорення перспектив розвитку культурного співробітництва між Україною та Португалією, із залученням до цієї роботи представників української громади Португалії.

Відбувся візит в Португалію Міністра освіти та науки України Л.Гриневич, з метою участі у роботі Форуму мігрантів Європи, у рамках якого було проведено зустріч Міністра з керівниками українських громадських організацій та культурно-освітніх центрів у Португалії, за участю начальника УЗУЕД МЗС Л.Дір, присвячену проблемам українського шкільництва.

З метою надання нового імпульсу співробітництву в освітній сфері, у травні 2016 року, за сприяння Посольства, відбувся робочий візит в Лісабон делегації українських освітян у складі ректорів КНУ ім. Т.Шевченка Л.В.Губерського, Національного педагогічного університету ім.М.Драгоманова В.П.Андрущенка та Київського університету ім.Б.Грінченка В.О.Огневюка, президента Національної академії педагогічних наук України В.Г.Кременя, голови Державної інспекції навчальних закладів України Р.В.Гурака та професора КНУ ім. Т.Шевченка В.І.Сергійчука.

Під час свого перебування в Португалії українська делегація провела переговори з керівництвом Лісабонського університету, Католицького університету Португалії та Нового університету Лісабона, у ході яких було обговорено широке коло науково-освітніх питань, зокрема шляхи активізації та розширення співпраці між університетами, налагодження партнерських відносин між ректорами українських і португальських вищих навчальних закладів. Окрім цього, у приміщенні Культурно-інформаційного центру було проведено зустріч з представниками українських громадських організацій.

У 2017 році активізація розвитку двостороннього культурно-гуманітарного співробітництва обговорювалися з португальською стороною 18 грудня під час офіційного візиту Президента України П.О. Порошенка до Португалії. До складу урядової делегації, яка супроводжувала Главу Української держави під час зазначеного візиту, також було включено Міністра культури України Є.Нищука. Окрім зазначеного, 18 грудня відбулося підписання Меморандуму про взаєморозуміння між Міністерством молоді та спорту України і Міністерством освіти Португальської Республіки про співробітництво у молодіжній сфері, сфері фізичної культури і спорту, в якому окреслено перспективні напрями співробітництва сторін у вказаних сферах.

У рамках візиту до Португалії з метою участі у щорічній міжнародній виставці сучасного мистецтва ARKO Lisboa-2017 (травень), відбулися переговори депутата Київської міської ради, члена постійної комісії Київської міської ради з питань культури, туризму і інформаційної політики Л.І.Березницької з Директором Департаменту з питань культури муніципалітету м.Лісабон М.Вейгою. Під час бесіди сторони обговорили можливі напрями двостороннього співробітництва між столицями, зокрема обмін художніми колективами, виставками сучасного образотворчого мистецтва, обмін досвідом щодо підтримки та розвитку бібліотек, а також домовилися про обмін інформацією щодо муніципальних програм розвитку культури.

Окрім того, відбулося два робочих візити до Португалії Начальника Управління з питань закордонного українства та етноконфесійного діалогу МЗС Л.В.Дір, зокрема з метою участі у заходах, присвячених 85-м роковинам Голодомору 1932-1933 рр. та з нагоди Дня Гідності та Свободи, а також у міжнародній конференції «Україна: шлях розвитку, права людини та демократія. Форум дружби та екуменізму». 

Посольство ініціювало та підтримувало проведення усіх культурно-мистецьких заходів на території Португалії, реалізація яких сприяла поширенню знань про Україну та її самобутню культуру і мистецтво в країні перебування, а також зміцнювала міжнародний імідж України. Зокрема, з нагоди 25-ї річниці встановлення дипломатичних відносин між Україною та Португалією 10 лютого 2017 р. в Культурному центрі «Олга Кадавал» (м.Сінтра) відбувся концерт за участю українських співаків та відкриття виставки картин українських художників; у серпні-вересні 2017 р. у мм.Лісабон та Брага було проведено виставки картин українського художника О.Шупляка; 6 грудня 2017 р. з нагоди 100-річчя дипломатичної служби України в Галереї «Фернанду Пессоа» Палацу Незалежності Португалії (м.Лісабон) відбулося відкриття виставки Петриківського розпису Наталії Стативи-Жарко та концерт українського скрипаля Кирила Стеценка.

 З інформацію щодо проведення Посольством у 2017 році інших культурно-мистецьких заходів можна ознайомитися на офіційних сторінках дипломатичної установи у Facebook та Twitter.

Особливу увагу в своїй діяльності Посольство приділяє розвитку взаємодії з українською громадою, яка, за даними Служби з питань іноземців та кордонів Португалії, залишається однією з найбільших представлених іноземних громад в країні перебування.

Співпраця з українською громадою базується на участі представників Посольства та спільному проведенні тематичних заходів з відзначення історичних дат України, вшанування пам’яті українських діячів та просування українських інтересів в Португалії.

З інформацію щодо участі Посла та дипломатів Посольства у заходах, що проводилися у 2017 році українськими громадськими організаціями в Португалії, можна ознайомитися на офіційних сторінках Посольства України у Facebook та Twitter.