Посольство України в Португальській Республіці

, Київ 00:06

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Португалією

Протягом 2016 року Посольство продовжувало роботу з розбудови відносин з Португалією в культурно-гуманітарній сфері.

У звітний період Посольством запроваджено нові форми роботи у форматі відео-конференції з використанням технічних засобів. 20 липня у приміщенні Посольства, за участю Міністра культури України Є.Нищука та представників місцевих українських громадських організацій, було проведено відео-конференцію засобами Skype для обговорення перспектив розвитку культурного співробітництва між Україною та Португалією, із залученням до цієї роботи представників української громади Португалії.

Відбувся візит в Португалію Міністра освіти та науки України Л.Гриневич, з метою участі у роботі Форуму мігрантів Європи, у рамках якого було проведено зустріч Міністра з керівниками українських громадських організацій та культурно-освітніх центрів у Португалії, за участю начальника УЗУЕД МЗС Л.Дір, присвячену проблемам українського шкільництва.

З метою надання нового імпульсу співробітництву в освітній сфері, у травні 2016 року, за сприяння Посольства, відбувся робочий візит в Лісабон делегації українських освітян у складі ректорів КНУ ім. Т.Шевченка Л.В.Губерського, Національного педагогічного університету ім.М.Драгоманова В.П.Андрущенка та Київського університету ім.Б.Грінченка В.О.Огневюка, президента Національної академії педагогічних наук України В.Г.Кременя, голови Державної інспекції навчальних закладів України Р.В.Гурака та професора КНУ ім. Т.Шевченка В.І.Сергійчука.

Під час свого перебування в Португалії українська делегація провела переговори з керівництвом Лісабонського університету, Католицького університету Португалії та Нового університету Лісабона, у ході яких було обговорено широке коло науково-освітніх питань, зокрема шляхи активізації та розширення співпраці між університетами, налагодження партнерських відносин між ректорами українських і португальських вищих навчальних закладів. Окрім цього, у приміщенні Культурно-інформаційного центру було проведено зустріч з представниками українських громадських організацій.

У звітний період особливу увагу в своїй діяльності Посольство приділяло розвитку взаємодії з українською громадою, яка, за даними Служби з питань іноземців та кордонів Португалії, залишається однією з найбільших іноземних громад в країні перебування.

Співпраця з українською громадою базувалася на спільному проведенні тематичних заходів з відзначення історичних дат України, вшанування пам’яті українських діячів та просування українських інтересів в Португалії.

Важливою складовою такої співпраці залишається взаємодія з українськими суботніми школами, що діють при громадських організаціях, створених українцями у Португалії.

Протягом 2016 року одним з головних напрямків роботи ПУ у взаємодії з українською громадою було залучення гуманітарної допомоги в Україну. Так, за сприяння дипустанови та за участю ряду громадських організацій, зокрема, Спілки українців Португалії, Руху «Solidariedade Ucrânia», асоціації «Український Дім», волонтерського руху «Янголи милосердя», а також Фармацевтичної фірми MPS FARMACÊUTICA та Української греко-католицької церкви організовано низку благодійних акцій, концертів, тематичних вечорів, на яких зібрано понад 200 тис. євро та близько 16,5 тонн гуманітарного вантажу (точні цифри не оприлюднюються), які включають медичні препарати, одяг, взуття, засоби гігієни, харчові продукти тривалого зберігання тощо. Окрім цього, Спілкою українців Португалії у 2016 р. відправлено до України 1 міні-автобус швидкої допомоги. У місцях компактного проживання українців на постійній основі діють пункти зі збору гуманітарної допомоги від усіх бажаючих.

Окремо слід відзначити, що вже вдруге був успішно реалізований проект «Обійми» з оздоровлення групи українських дітей у Португалії, якому Посольство надало безпосереднє сприяння. Ініціаторами проекту виступили Благодійна організація «МБФ «Архангел світла» (м. Київ), МБФ «Отчий дім» (м. Київ), Асоціація «Український Дім» (м. Лісабон) та за активного сприяння столичного коледжу «Св. Іоанна де Бріту». Так, у липні 2016 р. 12 хлопчиків і дівчаток віком від 8-ми до 14-ти років з числа дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківської опіки, прибули до Лісабону на відпочинок та оздоровлення. Загалом у Португалії діти провели три тижні: будні проходили у спортивному таборі на базі коледжу, а вихідні – у португальських сім’ях.

Посольство ініціювало та підтримувало проведення усіх культурно-мистецьких заходів на території Португалії, реалізація яких сприяла поширенню знань про Україну та її самобутню культуру і мистецтво в країні перебування, а також зміцнювала міжнародний імідж України.

Серед таких заходів варто виокремити відкриття пам’ятника Героям Небесної Сотні у м.Брага (квітень); проведення Днів культури України в м.Гойш (квітень); проведення Днів України в м.Брага (грудень), під час яких було підписано Меморандум про встановлення побратимських зв’язків між муніципалітетом м.Івано-Франківск і муніципалітетом м.Брага та співпрацю в культурній, туристичній, освітній, економічній та інших сферах, а також організовано виставку художніх робіт «Петриківка-душа України», виставки картин талановитих українців, які проживають на території Португалії, фотоекспозиції до річниці Революції Гідності та Свободи в Україні; у приміщенні головного корпусу Автономного університету Лісабона організовано двотижневу фотовиставку до 30-ї річниці аварії на ЧАЕС (квітень); проведення, за сприяння Спілки українців у Португалії, ювілейного святкового концерту народного артиста Павла Дворського з його синами В’ячеславом та Павлом, присвяченого героям, що захищали Україну від окупантів в роки Другої світової війни та захищають Україну нині від російських загарбників (травень); презентація художньої виставки «Петриківка-душа України» на острові Мадейра, м.Фуншал та у м.Лісабон (червень); проведення ПУ в ПР дипломатичного прийняття з нагоди 25-річчя Незалежності України, в якому взяли участь представники дипкорпусу, представники державних органів Португалії, парламентарі, громадські діячі та багаточисельна українська громада; у рамках Днів європейської спадщини у приміщенні колишньої королівської резиденції Національному палаці Мафри презентовано українську культуру, у т.ч. розміщено виставку робіт з петриківського розпису «Петриківка-душа України» (вересень); презентація широкомасштабної фотовиставки, присвяченої Голодомору в Україні 1932-1933 рр. за участю парламентарів Асамблеї Республіки, дипломатичного корпусу та української громади (грудень).

Слід зазначити, що останніми роками у португальському суспільстві сформувався сталий інтерес до України, її державного ладу, історії, культури.