Посольство України в Португальській Республіці

, Київ 23:39

Політичні відносини між Україною та Португалією

Португальська Республіка визнала Україну як суверенну державу 7 січня 1992 р.

Дипломатичні відносини між Україною та Португалією встановлені 27 січня 1992 р.

Посольство Португалії в Києві відкрито у грудні 1993 р. У березні 2000 р. у Лісабоні засновано Дипломатичне представництво України.

 

Перша зустріч Президентів України Л.Кучми та Португалії Ж.Сампайо відбулась у грудні 1996 р. під час Лісабонського саміту ОБСЄ.

13-16 квітня 1998 р. відбувся державний візит Президента Ж.Сампайо в Україну. 25-27 жовтня 2000 р. Президент України Л.Кучма здійснив державний візит до Португальської Республіки, який став важливим фактором розвитку українсько-португальського співробітництва в усіх галузях. Підписання в рамках візиту низки двосторонніх угод, зокрема Угоди про дружбу і співробітництво між двома країнами (набрала чинності 01.09.2003 р.), заклало широку правову базу подальшого розвитку українсько-португальських відносин у політичній, торговельно-економічній, гуманітарній сферах.

Чергова зустріч вищих керівників України та Португалії відбулась 29 квітня 2004 р. в рамках Європейського економічного саміту у Варшаві.

Важливою подією в контексті двосторонніх відносин стала зустріч Президента України В.А.Ющенка з Прем’єр-міністром Португалії Ж.Сократешем, яка відбулась 16 травня 2005 р. у Варшаві.

23 жовтня 2006 року в Будапешті, в рамках святкування 50-річчя Угорської Революції 1956 року, відбулась зустріч Президента України В.А.Ющенка з Президентом Португалії А.Каваку Сілвою.

Наступна зустріч Глав Держав України та Португалії відбулась 18 жовтня 2007 р. в Лісабоні, в рамках робочого візиту Президента України до Португалії для участі у Саміті Європейської народної партії.

Найважливішою подією у двосторонніх відносинах України з Португалією та Європейським Союзом став Одинадцятий саміт Україна-ЄС, який відбувся в Києві 14 вересня 2007 р. У вказаному Саміті від імені Португальського головування в ЄС взяли участь Прем’єр-міністр Португалії Ж.Сократеш в якості Голови Європейської Ради та Міністр закордонних справ Л.Амаду.

20-23 квітня 2008 р. відбувся перший в історії двосторонніх відносин офіційний візит Голови Верховної Ради України А.П.Яценюка до Португальської Республіки. Головною метою візиту керівника вищого законодавчого органу України до Португалії стало обговорення з керівництвом країни євроінтеграційних та євроатлантичних намірів України, поглиблення міжпарламентського та торгово-економічного співробітництва, а також питань, пов’язаних із захистом прав та інтересів громадян України, які тимчасово працюють у Португалії. Візит Голови Верховної Ради України дозволив надати новий поштовх розвитку міжпарламентських зв’язків між Україною та Португалією, включаючи особисте знайомство керівників парламентських комітетів із європейських і закордонних справ, з питань оборони та груп дружби, визначення пріоритетів співпраці на різних напрямках.

Найважливішою подією у двосторонніх відносинах України з Португалією у 2008 році став офіційний візит Президента України В.А.Ющенка до Португальської Республіки, який відбувся 23-24 червня 2008 р. У ході візиту Глава Української держави провів переговори з Президентом Португалії А.Каваку Сілвою, Прем’єр-міністром Португалії Ж.Сократешем та членами португальського уряду, Головою Асамблеї Республіки (парламенту Португалії) Ж.Гамою та членами усіх парламентських фракцій, представлених в Асамблеї. Члени офіційної делегації України — Міністр закордонних справ В.С.Огризко, Міністр оборони Ю.І.Єхануров, Міністр освіти та науки І.О.Вакарчук, Міністр культури і туризму В.В.Вовкун — провели двосторонні зустрічі із своїми португальськими колегами, в ході яких були обговорені питання поглиблення співпраці між відповідними міністерствами у сферах, що становлять взаємний інтерес та підписані такі двосторонні угоди: Дорожня карта українсько-португальських відносин на 2008-2010 рр., Угода між Україною та Португальською Республікою про повітряне сполучення, про співробітництво у сфері боротьби з організованою злочинністю, а також Угода між Україною та Португальською Республікою про військове співробітництво.

Чергова зустріч на вищому рівні має відбутися 23 травня 2016 року. У рамках участі у Всесвітньому гуманітарному форумі, що проходитиме у Стамбулі, зустрінуться Президент України П.Порошенко і Прем’єр-міністр Португалії А.Кошта. 

Контакти між керівниками зовнішньополітичних відомств України і Португалії мають постійний характер. Цю практику сторонами було розпочато ще у травні 1997 року коли відбулася перша двостороння зустріч міністрів закордонних справ в рамках їх участі у сесії Ради північноатлантичного співробітництва (м.Сінтра, Португалія). У її ході була парафована Хартія про особливе партнерство між Україною та НАТО. Практику було продовжено під час засідання РЄАП у грудні 1999 року в Брюсселі. У лютому 2000 р. відбувся перший офіційний візит Міністра закордонних справ України Б.І.Тарасюка в Португалію. У 2001 р. міністри закордонних справ зустрічалися двічі — під час засідання РЄАП (м.Будапешт, 29 травня) та ОБСЄ (м.Бухарест, 3 грудня). Питання інтенсифікації двосторонніх відносин та актуальна міжнародна проблематика обговорювалась також під час зустрічі глав зовнішньополітичних відомств двох країн у вересні 2002 року в Нью-Йорку в рамках сесії ГА ООН. В рамках офіційного візиту в Україну Міністра закордонних справ Португалії А.Мартінш да Кружа 13-14 лютого 2003 р. відбулося підписання Угоди про тимчасову міграцію громадян України для роботи в Португалію.

Протягом 2003-2004 рр. відбулись ще дві зустрічі глав зовнішньополітичних відомств України та Португалії – 2 грудня 2003 р. в м.Маастріхт (К.І.Грищенко — Т.Гоувейя) та 21 вересня 2004 р. в Нью-Йорку (К.І.Грищенко – А.Монтейру).

28 квітня 2006 р. Міністр закордонних справ України Б.І.Тарасюк провів переговори зі своїм португальським колегою Д.Фрейташем ду Амаралом у рамках участі у засіданні Комісії Україна-НАТО на рівні міністрів закордонних справ у м.Софія (Республіка Болгарія). Важливою подією 2006 р. став офіційний візит Міністра закордонних справ України Б.І.Тарасюка до Португалії, який відбувся 16-18 листопада 2006 р.

27 квітня 2007 р. в Осло (Норвегія) під час неформальної зустрічі керівників МЗС держав-членів НАТО відбулась зустріч Міністра закордонних справ України А.П.Яценюка з його португальським колегою Л.Амаду.

15 січня 2008 р. в м. Мадрид в ході І Форуму «Альянсу цивілізацій» відбулась зустріч заступника Міністра закордонних справ А.І.Веселовського з Міністром закордонних справ Португалії Л.Амаду, в ході якої були обговорені актуальні питання двосторонніх відносин.

Ключовою подією у розвитку міждержавного діалогу в 2013 р. стала зустріч (після тривалої перерви) міністрів закордонних справ двох держав, яка відбулася під час їхньої участі у 68-у засіданні ГА ООН. Результатом цієї зустрічі стало підписання 25 вересня 2013 року Дорожньої карти розвитку українсько-португальських відносин на 2013-2015 роки. Згаданий документ окреслив першочергові кроки сторін у розвитку відносин у таких важливих сферах як політична, промислово-економічна, військова, гуманітарна, а також визначає форми надання Португалією сприяння здійсненню реформ з метою наближення України до Євросоюзу.

25 вересня 2014 р.  відбулася чергова зустріч Міністра закордонних справ України П.А.Клімкіна з Міністром закордонних справ Португалії Р.Машете в рамках участі у роботі 69-сесії Генеральної Асамблеї ООН в Нью-Йорку.

У період з 23 квітня по 23 жовтня 2015 року відбулося три поспіль робочі візити в Україну Державного секретаря з європейських справ МЗС Португалії Бруну Масаеша.

Зустріч керівників зовнішньополітичних відомств двох країн відбулася також в рамках їх участі у 126-му Міністерському засіданні Комітету міністрів Ради Європи (м. Софія, 18 травня 2016 р.). Міністр закордонних справ України П.Клімкін зустрівся із своїм Португальським колегою А.С.Сілвою. Крім того, на другу половину вересня 2016 року заплановано офіційний візит Міністра закордонних справ України П.Клімкіна до Португалії, в ході якого сторони планують підписати нову Дорожню карту українсько-португальських відносин на 2016-2018 роки та ще ряд двосторонніх документів.

 

Протягом 2016 року українсько-португальські відносини в політичній сфері набули позитивної динаміки, про що свідчать рівень та результати проведених заходів, а також позиція Португалії, яка на сьогодні входить до числа головних лобістів інтересів нашої держави в європейських та світових міжнародних інституціях.

23 травня 2016 року відбулася зустріч Президента України П.Порошенка з Прем’єр-міністром Португалії А.Коштою в рамках їх спільної участі у Всесвітньому гуманітарному саміті у м.Стамбул, під час якої були обговорені питання підтримки Португалією територіальної цілісності України, подовження санкцій проти РФ, прискорення надання ЄС безвізового режиму українським громадянам, а також подальший розвиток взаємовигідного співробітництва.

14 липня 2016 року у Лісабоні відбулися двосторонні політичні консультації між зовнішньополітичними відомствами України та Португалії.

Під час візиту Міністра закордонних справ України П.Клімкіна до Португальської Республіки відбулися переговори з Міністром закордонних справ Португалії А.С.Сілвою, зустрічі з Віце-президентом Асамблеї Португальської республіки Ж.Лакау, головою Комітету у закордонних справах Асамблеї С.С.Пінту, а також депутатами парламенту, експертами, представниками ділових кіл та неурядових організацій. Крім того, було проведено зустріч з українською громадою Португалії.

Основну увагу сторони приділили ситуації на сході України, стану імплементації Мінських домовленостей, розвитку двостороннього політичного, економічного, культурного та інформаційного співробітництва. За результатами переговорів Міністри закордонних справ України та Португалії підписали Дорожню карту українсько-португальських відносин на 2016-2018 роки, яка містить основні напрями співробітництва у базових сферах.

15 – 17 січня 2017 року відбувся офіційний візит Міністра оборони України генерала армії України С. Полторака до Португальської Республіки в рамках якого відбулись зустрічі з Міністром національної оборони Португалії Х.А.А.Лопесом, начальником Генерального штабу ЗС Португалії генералом А.Н.Піна Монтейра, з Президентом національної Комісії з питань оборони парламенту Португалії М.А.Коштою.

Аналіз сучасного стану та перспектив подальшого розвитку українсько-португальських відносин дає всі підстави стверджувати про позитивну динаміку їх розвитку, чому мають сприяти офіційний візит до Португальської Республіки Президента України П.О.Порошенка та візит в Україну Міністра закордонних справ Португалії А.Сілви, заплановані на 2017 рік.