Співробітництво України з Португалією у культурно-гуманітарній сфері базується на положеннях Угоди між Україною і Португалією про співробітництво в галузі освіти, культури, науки, технологій, молоді, спорту та засобів масової інформації від 05 грудня 2001 р., а також низці протоколів та угод, укладених між вищими навчальними закладами країн.
Двосторонні контакти:
У травні 2016 р. відбувся робочий візит до Португалії делегації українських освітян у складі ректорів КНУ ім. Т.Шевченка Л.В.Губерського, Національного педагогічного університету ім.М.Драгоманова В.П.Андрущенка та Київського університету ім.Б.Грінченка В.О.Огневюка, президента Національної академії педагогічних наук України В.Г.Кременя, голови Державної інспекції навчальних закладів України Р.В.Гурака та професора КНУ ім. Т.Шевченка В.І.Сергійчука. Під час свого перебування в Португалії українська делегація провела переговори з керівництвом Лісабонського університету, Католицького університету Португалії та Нового університету Лісабона, у ході яких було обговорено широке коло науково-освітніх питань, зокрема шляхи активізації співпраці та налагодження партнерських відносин між українськими і португальськими вищими навчальними закладами.
У серпні 2016 р. було проведено Skype-конференцію представників місцевих українських громадських організацій з Міністром культури України Є.Нищуком з метою обговорення перспектив розвитку культурного співробітництва між Україною та Португалією із залученням до цієї роботи представників української громади Португалії.
У жовтні 2016 р. відбувся візит до Португалії Міністра освіти та науки України Л.Гриневич з метою участі у роботі Форуму мігрантів Європи, у рамках якого було проведено її зустріч з керівниками українських громадських організацій та культурно-освітніх центрів у Португалії.
29 січня 2018 р. в мерії Лісабона відбулася церемонія передачі символічного ключа місту-господарю пісенного конкурсу Євробачення-2018 за участю мерів Києва В.Кличка та Лісабона Ф.Медіни. Перед зазначеною церемонією відбулася зустріч В.Кличка з Ф.Медіною, під час якої сторони обмінялися думками щодо інтенсифікації співробітництва між містами-побратимами Києвом та Лісабоном.
19 квітня 2018 р. в м.Лісабон відбулися зустрічі Заступника Міністра молоді та спорту М.Мовчана з Державним секретарем Португалії з питань молоді та спорту Ж.П.Ребелу та Ректором Лісабонського університету А. да Круж Серра, головними результатами яких стало узгодження практичних питань щодо імплементації Меморандуму про взаєморозуміння між Міністерством молоді та спорту України і Міністерством освіти Португальської Республіки про співробітництво у молодіжній сфері, сфері фізичної культури і спорту, укладеного 18 грудня 2017 року.
20 червня 2018 р. в м.Лісабон відбулася зустріч міністрів культури України Є.Нищука і Португалії Л.Ф. Каштру Мендеша, під час якої сторони обговорили розвиток співробітництва у культурній сфері шляхом обміну творчими колективами, організації днів кіно України в Португалії і навпаки.
30 січня 2019 р., за ініціативи української сторони, відбулася зустріч Посла України І.В. Огнівець з Міністром культури Португалії Г.Фонсекою з метою обговорення питань активізації культурного співробітництва між Україною та Португалією.
26 березня 2019 р., що у рамках перебування в Лісабоні української делегації у складі начальника Управління державного регулювання та реалізації кінопроектів Держкіно А.Голосова, продюсерів фільму «Позивний «Бандерас»» О.Клименко та С.Баранова, оператора-постановника альманаху «Моя країна – Україна» О.Бабицької та засновника БО «БФ «Двері»» Л.Гутаревич, відбулася її зустріч з Головою Інституту кіно, аудіо та відео Португалії Л.Ш. Вашем з метою налагодження співробітництва між Україною та Португалією у сфері кінематографії. Окрім того, того ж дня українська делегація відвідала відому португальську кіностудію «Cinemate», засновану у 1965 р., з метою налагодження безпосередніх контактів з кінематографічною спільнотою Португалії для реалізації спільних проектів.
5 листопада 2019 р. відбулася зустріч Генерального директора - художнього керівника Київського національного академічного театру оперети Б. Струтинського та Директора «Teatro Politema», режисера та сценариста Ф. Ла Феріа, під час якої сторони підписали Угоду про співробітництво між Київським національним академічним театром оперети та театром «Teatro Politeama», яка сприятиме реалізації спільних проектів та розвитку українсько-португальського співробітництва у культурній сфері.
Культурно-мистецькі заходи на території Португалії
Посольство України ініціює та підтримує проведення всіх культурно-мистецьких заходів на території Португалії, реалізація яких сприяє поширенню знань про Україну та її самобутню культуру і мистецтво в країні перебування, а також зміцнює позитивний імідж України.
З 2017 року були проведені, зокрема, такі заходи:
Посольством України щорічно проводяться культурно-іміджеві заходи зі вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 рр. та донесення до португаломовної громадськості неупередженої інформації про цю трагічну сторінку історії України. Зокрема:
З більш детальною інформацією, а також фото та відеоматеріалами щодо вищезазначених та інших культурних заходів, проведених за організації або за сприяння Посольства України, можна ознайомитися на офіційних сторінках дипломатичної установи у Facebook та Twitter.
Пам’ятник Т.Г. Шевченку в м.Лісабон
14 вересня 2019 р. відбулося урочисте відкриття пам’ятника Тарасу Шевченку на площі Італії в м.Лісабон, автором якого став португальський скульптор Е.де Карвалью.
Пам’ятник був споруджений українською громадою у Португалії за сприяння Посольства України та місцевої влади Лісабона.
Процес тривав 8 років та розпочався у 2011 році, коли рішенням Міської ради м.Лісабон було виділене відповідне місце для розташування майбутнього пам’ятника. 1 квітня 2012 р. відбулося урочисте відкриття пам’ятного знаку на місці майбутнього пам’ятника Т.Г.Шевченку.
З метою обрання проєкту пам’ятника Т.Г. Шевченку була створена робоча група, яка провела у вересні 2017 р. відкритий конкурс, на якому переміг проект вищезазначеного португальського скульптора.
Для забезпечення вирішення питань юридичного та фінансового характеру, пов’язаних зі спорудженням та встановленням зазначеного пам’ятника у Лісабоні, 16 лютого 2019 р. було прийнято рішення про створення Асоціації «MONTARÁS – MONUMENTO AO TARÁS SHEVCHENKO EM LISBOA», головою якої було обрано активісту української громади в Португалії О.Заруму.
23 березня 2019 р. було підписано договір між згаданою Асоціацією та скульптором Е.Карвалью щодо виготовлення пам’ятника Т.Шевченку.
Визнання Португалією Голодомору 1932-1933 рр.
на парламентському рівні
3 березня 2017 р. на пленарному засіданні Асамблея Республіки схвалила дві резолюції:
на муніципальному рівні: