Посольство України в Португальській Республіці

Українська громада в Португалії

Інформація про українську громаду в Португалії

За даними SEF, громадяни України є третьою за кількістю іноземною громадою у Португалії. Українська громада рівномірно розподілена по всій території країни перебування, за невеликою перевагою на користь великих міст (Лісабон, Фару та Порту), де існує більше можливостей для працевлаштування.

Масово українці стали приїжджати до Португалії наприкінці 90-х років минулого століття. Передумовами масової появи на території Португальської Республіки українських громадян стали соціально-економічні процеси в Україні, пов’язані з перехідним періодом розвитку молодої незалежної держави. Складна економічна ситуація, передусім, в її західних регіонах, де були відсутні промислові підприємства, а сільське господарство не могло задовольнити роботою усіх мешканців, значною мірою сприяли їх виїзду за кордон з метою пошуку нових можливостей реалізації себе у професійному плані.

Більшість українців, які приїхали до Португалії, є вихідцями із західних областей України (Чернівецька, Тернопільська, Івано-Франківська, Львівська, Волинська), але є також і представники інших регіонів: Вінницької, Черкаської, Київської, Донецької, Сумської областей та АРК.

Соціальний склад української громади є різноманітним: селяни, робітники, інженери, лікарі, музиканти, колишні військові, вчителі тощо. Українські робітники, у своїй більшості, користуються підвищеним попитом на португальському ринку праці з огляду на їх високий освітній рівень та працьовитість.

Сьогодні характерною рисою української громади в Португалії, являється її економічна та політична активність. Громада стала реальною силою, яка не тільки об’єднує українців, але і все активніше виявляє себе у громадському житті Португалії, відстоюючи права та інтереси співвітчизників, забезпечуючи їхні соціально-культурні запити та піклуючись про збереження національної ідентичності. Численні культурні заходи, що проводяться у Лісабоні та інших містах Португалії за ініціативою громади характеризуються високим рівнем організованості, чіткою національно-патріотичною спрямованістю.

Про порядок оформлення і видачі посвідчення закордонного українця

Порядок оформлення і видачі посвідчення закордонного українця регулюється Законом України «Про закордонних українців»; постановою Кабінету Міністрів України від 17 листопада 2004 р. №1531 «Про затвердження Порядку оформлення і видачі посвідчення закордонного українця»; постановою Кабінету Міністрів України від 10 серпня 2004 р. №1024 «Про утворення Національної комісії з питань закордонних українців».

Перелік документів для оформлення статусу закордонного українця

Відповідно до статті 3 Закону України «Про закордонних українців», іноземці та особи без громадянства, які мають українське етнічне походження або походження з України,  досягли 16-ти річного віку та не є громадянами України  мають право отримати статус закордонного українця та посвідчення закордонного українця.

Відповідно до пункту 3 Порядку оформлення і видачі посвідчення закордонного українця, особа,  яка  виявила  бажання  набути статусу закордонного українця,  подає письмову заяву за формою, згідно з додатком, МЗС або представництву МЗС на території України,  за кордоном –  закордонній дипломатичній  установі України.

До Заяви про надання статусу закордонного українця додаються:

- паспортний документ або документ, що його замінює;

- копії документів,    які   засвідчують   українське   етнічне походження або походження з України (свідоцтво або інші  документи про народження особи або її родичів,  документи,  що підтверджують факт проживання особи на території України, та у разі потреби інші документи);

- дві кольорові фотокартки розміром 30 х 40 міліметрів;

- квитанція про оплату  заявником послуг, пов'язаних з оформленням і видачею посвідчення.

До документів можуть додаватися письмові свідчення громадян України або закордонних українців (не менш як трьох осіб), які підтверджують українське етнічне походження або походження з України заявника, а також характеристика-клопотання громадської організації закордонних українців, членом якої є заявник.

Відповідно до пункту 5 Порядку оформлення і видачі посвідчення закордонного українця, за оформлення  посвідчення  справляється  плата  у  валюті  країни  перебування заявника у розмірі,  еквівалентному 10 доларам США.

Згідно з інформацією Державної казначейської служби України, рахунок Державного бюджету України відкрито в АТ «Укрексімбанк» для зарахування коштів лише в таких іноземних валютах: долар США (USD), австралійський долар (AUD), данська крона (DKK), канадський долар (CAD), єна (JPY), норвезька крона (NOK), шведська крона (SEK), швейцарський франк (CHF), фунт стерлінгів (GBP), російський рубль (RUB), злотий (PLN), євро (EUR), білоруський рубль (BYN).

Отже кошти в інших іноземних валютах (окрім вище зазначених) не зможуть бути зараховані до Державного бюджету України. 

Реквізити для сплати коштів за оформлення посвідчення закордонного українця за кордоном:

- Одержувач коштів (beneficiary): Державна казначейська служба України, Україна, 01601, м.Київ, вул.Бастіонна, 6.

(STATE TREASURY SERVICE OF UKRAINE, Ukraine, 01601, Kyiv, Bastionna str., 6);

- код казначейства: 37567646;

- валютний рахунок одержувача коштів (account): 25133012855000;

- банк одержувача коштів (beneficiary bank): 

Публічне акціонерне товариство «Державний експортно-імпортний банк України», Київ, Україна (JSC «THE STATE EXPORT-IMPORT BANK OF UKRAINE», Kyiv, Ukraine);

SWIFT:  EXBSUAUX;

Код банку: 322313

При оформленні платіжного доручення в іноземній валюті у полі «Призначення платежу» необхідно вказувати код класифікації доходів бюджету та український текст призначення платежу писати латинськими літерами.

Додаток: перелік банків-кореспондентів АТ «Державний експортно-імпортний банк України» на 1 арк.

Реквізити для сплати коштів за оформлення посвідчення закордонного українцяв  в Україні:

одержувач: Казначейство України/м.Київ/22012400;

банк одержувача: Казначейство України (ЕАП);

код за ЄДРПОУ: 37567646;

код банку: 899998;

рахунок: 31114027028001;

код класифікації доходів бюджету: 22012400;

символ звітності: 027

За інформацією Державної казначейської служби України, рахунок Державного бюджету України відкрито в АТ «Укрексімбанк» для зарахування коштів лише в таких іноземних валютах: долар США (USD), австралійський долар (AUD), данська крона (DKK), канадський долар (CAD), єна (JPY), норвезька крона (NOK), шведська крона (SEK), швейцарський франк (CHF), фунт стерлінгів (GBP), російський рубль (RUB), злотий (PLN), євро (EUR), білоруський рубль (BYN). 

Українські громадські організації в Португалії

Процес об’єднання українських громадян в громадські організації відзначався бажанням більш ефективно захищати свої права та інтереси, вирішувати нагальні питання щодо задоволення соціально-культурних потреб, збереження своєї національної ідентичності.

1.     Спілка українців в Португалії – СУП (Associação dos Ucranianos em Portugal)

Голова – Павло Садоха (Pavlo Sadokha)

Rua Félix Correia Nº1, 2-Esq, 500-271 Lisboa

ukrspilka@gmail.com

www.spilka.pt  

2.     Асоціація «Словесна піраміда» (Associação «Pirâmide das palavras») 

Голова - Мирослава Мартинюк (Myroslava Martynyuk)

Rua Infante D.Henrique № 61, 3-Esq, Pinhal Novo

mar70tin@gmail.com

3.     Ініціативна група зі створення Спілки української молоді в Португалії (Associação da Juventude Ucraniana em Portugal)

Голова – Адам Ілюк (Adam Ilyuk), другий секретар Голови – Андрій Іваночко (Andriy Ivanochko)

andriy@insider-time.comcymportugal@hotmail.com

4.     Спілка українців Алгарве (Associação dos Ucranianos do Algarve)

Голова – Ігор Корбеляк (Igor Korbelyak)

Praceta Projectada à Avenida Calouste Gulbenkian, Nº4, 2º Esq. 8000-000 Faro 

ikorbelyak@gmail.com

5.     Українсько-португальський освітньо-культурний центр «Школа імені Т.Шевченка» м.Фару (Centro educativo e cultural luso-ucraniano «Escola Tarás Shevtchenko»)

Директор – Наталія Дмитрук (Natalia Dmytruk)

Rua  Mouzinho de Albuquerque, 27, 8000-397 Faro

ukrschoolfaro@gmail.com

6.     Асоціація «Джерело Світу» (Associação «Fonte Mundo»)

Голова – Борис Кучерас (Borys Kucheras)

Rua Jorge da Sena, 18, 1Dtº, Brandoa 2850-222 Amadora

boriskucheras@gmail.com

7.     Громадська організація «Португальсько-Український Соціально-Культурний Центр: Україна-Португалія-Європа», м.Брага (UPE (Ucrânia-Portugal-Europa) Associação Centro Social e Cultural Luso-Ucraniano)

Голова – отець Василь Бундзяк (Vasyl Bundzyak)

Av.Imaculada Conceição, nº 910,  4700-034 Braga  

centro.lusoucr@gmail.com

8.     Асоціація українців Португалії «Собор» (Associação dos Ucranianos em Portugal «Sobor»)

Голова - Олег Гуцько (Oleh Gutsko)

Rua Combatentes de 9 de Abril LT A, CV Dtº, Senhor Roubalo 2675-533 Odivelas

aup.sobor@gmail.com  

www.sobor.colocall.com   

9.     Асоціація «Християнський Рух Українців у Португалії» (Associação «Movimento Cristão dos Ucranianos em Portugal»)

Заступник – Віктор Шуляр (Viktor Shuliar)

Rua Edith Cavell no 11, 1-Drtº 1900-212 Lisboa

ukr.cristaos@gmail.com

www.dzvin.net

10. Асоціація культури та соціальної солідарності «Український Дім», м.Лісабон (Associação da cultura e solidariedade social «Casa da Ucrânia»)

Голова - Валентина Василенко (Profª. Valentina Vassilenko)

vv@casadaucrania.org

11. Асоціація «Тенденції успішності» (Associação «Êxito das tendências»)

Голова – Тарас Шевченко (Taras Shevchenko)

Exitodastendencias@gmail.com

12. «Тризуб ТВ» - незалежне українське телебачення, створене СУП, програми якого поширюються у соціальних мережах та на YouTube.

13. Україномовна програма «Український Голос», яка щоденно з 21:00 до 22:00 год. транслюється на місцевій радіохвилі «Rádio Horizonte 92,8 FM».