ПРО ТИМЧАСОВИЙ ЗАХИСТ В ПОРТУГАЛІЇ
Тимчасовий захист тимчасово переміщених осіб з України продовжено до 04 березня 2026 року.
Резолюція Ради Міністрів ПР від 17 березня 2025 nº47/2025 "Щодо рішення про продовження тимчасового захисту у Португалії тимчасово переміщеним особам з України" на період до 04 березня 2026

26 лютого 2025 року опубліковано Закон Португальської Республіки №20-А/2025, яким внесено зміни до Закону № 67/2003 від 23 серпня щодо продовження максимального терміну тимчасового захисту для переміщених осіб з третіх країн, які не можуть повернутися до своєї країни походження в короткий термін. Ці зміни дозволили синхронізувати національне законодавство із рішеннями Європейського Союзу і відповідно продовжили перебування українських громадян у Португалії, які отримали тимчасовий захист, до березня 2026 року.
ЄС підтримує Україну та запроваджує тимчасовий захист на території країн-учасниць для людей, які вимушені залишити країну через війну росії проти України.
Тимчасовий захист передбачає право на перебування на території ЄС та доступ до ринку праці, медичної допомоги, освіти та іншої соціальної допомоги.
Хто має право на тимчасовий захист:
- громадяни України, переміщені внаслідок російської військової агресії
- громадяни третіх країн та особи без громадянства, які на законних підставах проживають в Україні та не можуть повернутися до своєї країни або до регіону походження для безпечного й тривалого там перебування
- а також члени їхніх сімей.
Корисно ознайомитись з інформацією щодо прав, можливостей та обов’язків громадян України, які виїхали до ЄС. Інформаційна довідка, підготовлена Офісом Віце-прем'єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України спільно з Європейською Комісією (українською та англійською мовами) міститься у файлах нижче.
komunikatsii-na-ramka-ukr.pdf
communication-framework.pdf
Португалія розглядає заявки громадян України, які потребують тимчасового захисту, за спрощеною процедурою.
AIMA безпосередньо повідомляє дані про вашу реєстрацію в податкову службу, службу соціального захисту та медичну службу, реєстрація в цих службах буде здійснена автоматично шляхом надсилання сертифікату на електронну пошту, яку Ви зазначили при реєстрації. Відповідно Ви отримаєте NIF (податковий номер); NISS (номер соціальної служби) та numero de utente (медичний номер) в одному документі.
2️⃣ Після отримання зазначених номерів Ви набуваєте ті самі права, що і громадяни Португалії та інші іноземні громадяни, що легально проживають на території Португалії:
- можете відкрити рахунок в будь-якій банківській установі в Португалії,
- можете отримувати медичну допомогу в державних медичних закладах,
- можете влаштувати дитину в садочок/школу;
- можете продовжити навчання в португальських ВНЗ (поки що вирішується індивідуально в кожному університеті) тощо.
Коли ситуація стабілізується, ви можете повернутись в Україну.
3️⃣ Увага!!! Після реєстрації в AIMA, обов’язковому взяттю на тимчасовий консульський облік в Посольстві України в Лісабоні або в Консульстві України в м.Порту підлягають:
• діти, які до виїзду за кордон цілодобово проживали в будь-якому закладі для дітей (незалежно від того, чи мають вони статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування);
• діти, влаштовані до сімей патронатних вихователів;
• діти, передані під опіку, піклування, влаштовані в прийомні сім’ї або дитячі будинки сімейного типу;
• діти, які виїхали за межі України в супроводі одного з батьків (без наявності згоди другого з батьків), або у супроводі баби, діда, брата, сестри, брата, мачухи, вітчима чи інших осіб, яких уповноважив лише один із батьків дитини.
Просимо ознайомитись із відповідними роз'ясненнями на сторінці Посольства про консульський облік дітей
Інші категорії громадян стають на консульський облік за власним бажанням.