• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
  • Português
Політичні відносини між Україною та Португалією
Опубліковано 18 червня 2021 року о 01:03

Встановлення дипломатичних відносин

Португальська Республіка визнала Україну як суверенну державу 7 січня 1992 р.

Дипломатичні відносини між Україною та Португалією встановлені 27 січня 1992 р.

Посольство Португалії в Києві відкрито у грудні 1993 р. У березні 2000 р. у Лісабоні засновано Дипломатичне представництво України.

Двосторонні контакти: 

  • на рівні глав держав

У грудні 1996 р. під час Лісабонського саміту ОБСЄ відбулася перша зустріч Президентів України Л.Кучми та Португалії Ж.Сампайо.

13-16 квітня 1998 р. відбувся державний візит Президента Ж.Сампайо в Україну.

25-27 жовтня 2000 р. Президент України Л.Кучма здійснив державний візит до Португальської Республіки, який став важливим фактором розвитку українсько-португальського співробітництва в усіх галузях. Підписання в рамках візиту низки двосторонніх угод, зокрема Угоди про дружбу і співробітництво між двома країнами (набрала чинності 01.09.2003 р.), заклало широку правову базу подальшого розвитку українсько-португальських відносин у політичній, торговельно-економічній, гуманітарній сферах.

29 квітня 2004 р. в рамках Європейського економічного саміту у Варшаві відбулася чергова зустріч вищих керівників України та Португалії.

Важливою подією в контексті двосторонніх відносин стала зустріч Президента України В.А.Ющенка з Прем’єр-міністром Португалії Ж.Сократешем, яка відбулась 16 травня 2005 р. у Варшаві.

23 жовтня 2006 року в Будапешті, в рамках святкування 50-річчя Угорської Революції 1956 року, відбулася зустріч Президента України В.А.Ющенка з Президентом Португалії А.Каваку Сілвою.

18 жовтня 2007 р. у Лісабоні відбулася наступна зустріч глав держав України та Португалії у рамках робочого візиту Президента України В.А.Ющенка до Португалії для участі у Саміті Європейської народної партії.

Під час Одинадцятого саміту Україна-ЄС, який відбувся в Києві 14 вересня 2007 р.,  від імені Португальського головування  у Раді ЄС взяли участь Прем’єр-міністр Португалії Ж.Сократеш та Міністр закордонних справ Л.Амаду.

23-24 червня 2008 р. відбувся офіційний візит Президента України В.А.Ющенка до Португальської Республіки, у ході якого Глава Української держави провів переговори з Президентом Португалії А.Каваку Сілвою, Прем’єр-міністром Португалії Ж.Сократешем та членами португальського уряду, Головою Асамблеї Республіки (парламенту Португалії) Ж.Гамою та членами усіх парламентських фракцій, представлених в парламенті. Члени офіційної делегації України — Міністр закордонних справ В.С.Огризко, Міністр оборони Ю.І.Єхануров, Міністр освіти та науки І.О.Вакарчук, Міністр культури і туризму В.В.Вовкун — провели двосторонні зустрічі зі своїми португальськими колегами, в ході яких були обговорені питання поглиблення співпраці між відповідними міністерствами у сферах, що становлять взаємний інтерес та підписані такі двосторонні угоди: Дорожня карта українсько-португальських відносин на 2008-2010 рр., Угода між Україною та Португальською Республікою про повітряне сполучення, про співробітництво у сфері боротьби з організованою злочинністю, а також Угода між Україною та Португальською Республікою про військове співробітництво.

23 травня 2016 року відбулася зустріч Президента України П.Порошенка з Прем’єр-міністром Португалії А.Коштою в рамках їх спільної участі у Всесвітньому гуманітарному саміті у м.Стамбул, під час якої були обговорені питання підтримки Португалією територіальної цілісності України, подовження санкцій проти РФ, прискорення надання ЄС безвізового режиму українським громадянам, а також подальший розвиток взаємовигідного співробітництва.

Після майже 10-річної перерви, 18 грудня 2017 року відбувся офіційний візит Президента України П.О. Порошенка до Португалії. Під час візиту відбулися зустрічі Глави Української держави з Президентом Португалії М. Ребелу де Соуза, Прем’єр-міністром Португалії А. Коштою, Головою Асамблеї Португалії Е. Ферру Родрігешем. Сторони підписали низку двосторонніх документів, що сприятимуть інтенсифікації співробітництва між Україною та Португальською Республікою в економічній, енергетичній та архівній сферах, а також у галузі молоді та спорту. Президент України також провів зустріч з українською громадою, що проживає в Португалії.

13 січня 2021 року відбулася телефонна розмова Президента України В.Зеленського з Президентом Португальської Республіки М.де Соузою. Лідери обговорили важливі питання двостороннього порядку денного, насамперед активізацію торговельно-економічної співпраці та продовження діалогу на найвищому рівні. Президенти погодилися, що важливими сферами для співпраці України та Португалії є торгівля, енергетика, космічна інфраструктура, цифровізація, науково-технічне співробітництво тощо. В.Зеленський порушив питання солідарного розподілу сертифікованої вакцини та можливості її отримання Україною найближчим часом. В.Зеленський привітав свого колегу з початком головування Португалії в Раді ЄС. М.де Соуза зазначив, що Україна та Португалія – це Європа, і він підтримує євроінтеграційні прагнення нашої держави. В.Зеленський подякував за підтримку Португалією суверенітету й територіальної цілісності України. Співрозмовники також обговорили подальшу взаємодію на шляху інтеграції України до Північноатлантичного альянсу.

  • на рівні глав зовнішньополітичних відомств 

Контакти між керівниками зовнішньополітичних відомств України і Португалії мають постійний характер. Цю практику сторонами було розпочато ще у травні 1997 року, коли відбулася перша двостороння зустріч міністрів закордонних справ в рамках їх участі у сесії Ради Північноатлантичного співробітництва (м.Сінтра, Португалія), під час якої була парафована Хартія про особливе партнерство між Україною та НАТО.

Діалог міністрів закордонних справ України та Португалії було продовжено під час засідання РЄАП у грудні 1999 року в Брюсселі.

У лютому 2000 р. відбувся перший офіційний візит Міністра закордонних справ України Б.І.Тарасюка в Португалію.

У 2001 р. міністри закордонних справ зустрічалися двічі: під час засідання РЄАП (м.Будапешт, 29 травня) та ОБСЄ (м.Бухарест, 3 грудня).

Питання інтенсифікації двосторонніх відносин та актуальна міжнародна проблематика обговорювалась також під час зустрічі глав зовнішньополітичних відомств двох країн у вересні 2002 року в Нью-Йорку в рамках сесії ГА ООН.

13-14 лютого 2003 р. відбувся офіційний візит в Україну Міністра закордонних справ Португалії А.Мартінш да Кружа, під час якого сторони підписали Угоду про тимчасову міграцію громадян України для роботи в Португалії.

Протягом 2003-2004 рр. відбулись ще дві зустрічі глав зовнішньополітичних відомств України та Португалії, а саме: 2 грудня 2003 р. в м.Маастріхт (К.І.Грищенко — Т.Гоувейя) та 21 вересня 2004 р. в м.Нью-Йорк (К.І.Грищенко – А.Монтейру).

28 квітня 2006 р. Міністр закордонних справ України Б.І.Тарасюк провів переговори зі своїм португальським колегою Д.Фрейташем ду Амаралом у рамках участі у засіданні Комісії Україна-НАТО на рівні міністрів закордонних справ у м.Софія (Республіка Болгарія).

Важливою подією 2006 р. став також офіційний візит Міністра закордонних справ України Б.І.Тарасюка до Португалії, який відбувся 16-18 листопада 2006 р.

27 квітня 2007 р. в м.Осло (Норвегія), під час неформальної зустрічі керівників МЗС держав-членів НАТО, відбулася зустріч Міністра закордонних справ України А.П.Яценюка з його португальським колегою Л.Амаду.

15 січня 2008 р. в м. Мадрид, в ході І Форуму «Альянсу цивілізацій», відбулася зустріч заступника Міністра закордонних справ А.І.Веселовського з Міністром закордонних справ Португалії Л.Амаду, в ході якої були обговорені питання з усього спектру двосторонніх відносин.

У 2013 р., після тривалої перерви, у рамках роботи 68-ї сесії ГА ООН в Нью-Йорку, відбулася чергова зустріч міністрів закордонних справ двох держав, результатом якої стало підписання 25 вересня 2013 року Дорожньої карти розвитку українсько-португальських відносин на 2013-2015 роки. Згаданий документ окреслив першочергові кроки сторін у розвитку відносин у таких важливих сферах як політична, промислово-економічна, військова, гуманітарна, а також визначив форми надання Португалією сприяння українській стороні у здійсненні реформ з метою наближення України до Євросоюзу.

25 вересня 2014 р. відбулася зустріч Міністра закордонних справ України П.А.Клімкіна з Міністром закордонних справ Португалії Р.Машете в рамках участі у роботі 69-сесії Генеральної Асамблеї ООН в Нью-Йорку.

У період з 23 квітня по 23 жовтня 2015 р. відбулося три поспіль робочі візити в Україну Державного секретаря з європейських справ МЗС Португалії Бруну Масаеша.

15 вересня 2016 р. Міністр закордонних справ України П.Клімкін здійснив офіційний візит до Португальської Республіки, під час якого відбулися його переговори з Міністром закордонних справ Португалії А.С.Сілвою, а також зустрічі з Віце-президентом Асамблеї Португальської республіки Ж.Лакау, Головою Комітету у закордонних справах Асамблеї Республіки С.С.Пінту та депутатами парламенту, експертами, представниками ділових кіл та неурядових організацій. Під час цих заходів сторони основну увагу приділили війні на сході України, стану імплементації Мінських домовленостей, розвитку двостороннього політичного, економічного, культурного та інформаційного співробітництва. За результатами переговорів міністри закордонних справ України та Португалії підписали Дорожню карту українсько-португальських відносин на 2016-2018 роки, яка містить основні напрями співробітництва у сферах, що становлять взаємний інтерес. Окрім того, було проведено зустріч Міністра П.А.Клімкіна з українською громадою в Португалії.

10-11 липня 2017 р. Міністр закордонних справ Португальської Республіки А.С.Сілва здійснив офіційний візит в Україну. У рамках програми Глава МЗС Португалії був прийнятий Президентом України П.О.Порошенком, провів зустрічі з Першим віце-прем’єр-міністром України – Міністром економічного розвитку і торгівлі України С.І.Кубівим, Першим заступником Голови Верховної Ради України І.В.Геращенко, а також провів переговори з Міністром закордонних справ України П.А.Клімкіним.

9 вересня 2020 р. Міністр закордонних справ України Д.Кулеба ввідвідав Португалію з офіційним візитом. У рамках візиту відбулися переговори Міністра з його португальським колегою А.С.Сілвою. За підсумками переговорів міністрів закордонних справ двох країн організовано прес-конференцію. Крім того, Глава зовнішньополітичного відомства України провів зустрічі з Головою парламентського Комітету у закордонних справах та з питань португальських громад Асамблеї Республіки С.Пінту. Глава МЗС України також зустрівся з португальськими діловими колами та Міністром економіки та цифровізації Португалії П.Віейрою, а також взяв участь у заході з українською громадою. Міністр надав інтерв’ю провідній португальській газеті “Diário de Noticias”. У рамках візиту була підписана Дорожня карта українсько-португальських відносин на 2020-2022 роки.

  • на рівні глав оборонних відомств 

15–17 січня 2017 р. відбувся перший офіційний візит Міністра оборони України, генерала армії України С.Т. Полторака до Португальської Республіки, в рамках якого відбулися його зустрічі з Міністром національної оборони Португалії Ж.А.А.Лопешем, начальником Генерального штабу ЗС Португалії генералом А.Н.Піна Монтейру, з Президентом національної Комісії з питань оборони парламенту Португалії М.А.Коштою.

4 квітня 2018 р. відбувся перший в історії двосторонніх відносин офіційний візит Міністра національної оборони Португалії Ж.Азереду Лопеша в Україну, під час якого були обговорені з українською стороною перспективи співробітництва в оборонній сфері.

  • контакти на урядовому рівні 

7 липня 2017 р. Віце-прем'єр-Міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України І.О. Климпуш-Цинцадзе перебувала з робочим візитом в Лісабоні з метою участі у міжнародній конференції з питань гендерної рівності, організованій Асоціацією послів-жінок в Португалії під патронатом Президента Республіки М.Р. де Соузи. Окрім того, відбулися її зустрічі з Державним секретарем з європейських питань МЗС Португалії М.Маркеш та Головою Комітету закордонних справ Асамблеї Республіки С.Соуза Пінту.

13-14 вересня 2018 р. з візитом в Португалії перебував Перший Віце-прем’єр-міністр – Міністр економічного розвитку і торгівлі України С. Кубів. У рамках візиту відбулися зустрічі С.Кубіва з Міністром економіки Португалії М. Кабралом, на якій сторони обговорили спільні проекти в сільському господарстві та харчовій промисловості, будівництві, енергетиці та енергоефективності, транспорті, туризмі, космосі та авіа, та Віце-президентом Асамблеї Республіки Ж. де Матуш Коррейа. С.Кубів відкрив українсько-португальський бізнес-форум та поінформував португальських підприємців про нові можливості співпраці та інвестицій в Україні, зробивши наголос на промисловій співпраці, “зеленій енергетиці”, АПК, ІТ, інноваціях та приватизації.

11 червня 2021 р. Віце-Прем’єр-міністр України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції О.Стефанішиної мала телефонну розмову з Міністром закордонних справ Португалії А.Сілвою, під час якої були обговорені питання підтримки Португалією надання Україні Плану дій щодо членства в НАТО, а також європейської перспективи України.  

Міжпарламентське співробітництво

17 травня 2006 р. в Асамблеї Республіки (парламент) вперше в історії двосторонніх відносин була офіційно зареєстрована Парламентська група дружби «Португалія-Україна», до складу якої увійшли представники більшості фракцій португальського парламенту (всього – 11 депутатів).

20-23 квітня 2008 р. відбувся перший в історії двосторонніх відносин офіційний візит Голови Верховної Ради України А.П.Яценюка до Португальської Республіки, головною метою якого стало обговорення з керівництвом Португалії євроінтеграційних та євроатлантичних намірів України, поглиблення міжпарламентського та торгівельно-економічного співробітництва, а також питань, пов’язаних із захистом прав та інтересів громадян України, які тимчасово працюють у Португалії. Візит Голови Верховної Ради України дозволив надати новий поштовх розвитку міжпарламентських зв’язків між Україною та Португалією, включаючи особисте знайомство керівників парламентських комітетів із європейських і закордонних справ, з питань оборони та груп дружби, визначення пріоритетів співпраці на різних напрямках.

15-16 листопада 2016 р. відбувся візит в Україну делегації Асамблеї Республіки на чолі з Головою Комітету закордонних справ та португальських громад С.С. Пінту. До складу делегації також увійшов Голова групи дружби «Португалія-Україна» Е. Б.Діаш. У рамках зазначеного візиту відбулися зустрічі португальської делегації з Першим заступником Голови ВРУ І.Геращенко, Віце-прем’єр-міністром І.Климпуш-Цинцадзе та Заступником Міністра закордонних справ України В.Пристайком, під час яких було обговорено двосторонні відносини, ситуацію на Сході України та російську агресію. Португальська сторона наголосила на підтримці України в збереженні територіальної цілісності та суверенітету.

У рамках реалізації Програми Ради Європи «Децентралізація і територіальна консолідація в Україні», а також у контексті впровадження в Україні відповідних реформ, у період з 9 по 19 червня 2017 р. в Португалії з навчальним візитом перебувала делегація секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, яка провела зустрічі з керівництвом Національного інституту управління, Національної асоціації парафій та Національної асоціації муніципалітетів Португалії, а також представниками Департаменту міжнародних відносин Асамблеї Республіки.

У листопаді 2018 р. відбувся візит в Україну Голови групи дружби Португалія-Україна, депутата Асамблеї Республіки Р.Бешіги з метою участі у заходах, присвячених 85-м роковинам Голодомору 1932-1933 років. 23 листопада 2018 р. Р.Бешіга виступив на меморіальному засіданні у Верховній Раді України, присвяченому вищезазначеній річниці.

20-26 березня 2019 р. з офіційним візитом в Лісабоні перебувала делегація Групи ВРУ з міжпарламентських зв’язків України з Португальською Республікою на чолі з її Головою П.В.Дзюбликом. У ході візиту згадана делегація зустрілася з Віце-президентом Асамблеї Республіки Португалії Ж.Лакау, з групою дружби «Португалія – України» в Асамблеї Республіки на чолі з її Головою Р.Бешігою, Генеральним директором з питань зовнішньої політики МЗС Португалії П.Перейрою, а також взяла участь в організованій Посольством України в Португалії міжнародній конференції, присвяченій 5-м роковинам російської окупації Криму.

У Верховній Раді України нового скликання 10 лютого 2020 року була створена група з міжпарламентських зв’язків України з Португалією у складі 10 депутатів. Керівник групи – представник фракції партії «Слуга народу» І.С.Васильєв.

В Асамблеї Республіки 26 березня 2021 була створена Група дружби Португалія -України в Асамблеї Республіки у складі 11 депутатів. Голова групи – член Соціалістичної партії Д.Леау.

26 травня 2021 р. на засіданні Комісії у закордонних справах та португальських громад Асамблеї Республіки була проголосована резолюція на підтримку України : № 551/XIV «Занепокоєння міжнародною ситуацією на сухопутних та морських кордонах України”, ініційована низкою депутатів  правлячої Соціалістичної партії.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux