Портал в режимі тестування та наповнення
 • A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Português
В Україні розпочато процес реформування системи місцевого самоврядування та територіальної організації влади
Опубліковано 27 червня 2014 року о 18:08

Важливою складовою конституційної реформи в Україні є реформування системи місцевого самоврядування та територіальної організації влади з метою децентралізації та розширення повноважень місцевої влади на принципах субсидіарності, деконцентрації влади та ресурсів.

Ключові зміни до Конституції України стосуються розділів ІХ «Адміністративно-територіальний устрій» і ХІ «Місцеве самоврядування». Також пропонуються деякі зміни до розділів ІV «Верховна Рада України», V «Президент України» та VІ «Кабінет Міністрів. Інші органи виконавчої влади».

Прийняття відповідних змін до Основного Закону України забезпечить створення належної правової основи для схвалення низки законодавчих актів, необхідних для реалізації реформи місцевого самоврядування. Серед них: нова редакція закону «Про місцеве самоврядування», «Про місцеві державні представництва», зміни до Бюджетного кодексу, а також низки законодавчих актів, які визначають розподіл повноважень між виконавчими органами влади і органами місцевого самоврядування, їх розподіл між органами місцевого самоврядування різного рівня.

На засіданні Уряду України 1 квітня 2014 року було схвалено Концепцію реформування місцевого самоврядування і територіальної організації влади в Україні, основною ідеєю якої є децентралізація влади в країні, суттєве розширення повноважень територіальних громад, зміна системи управління на обласному та районному рівнях.

Концепція є консенсусним рішенням і була попередньо погоджена з усіма обласними та міськими радами, асоціаціями органів місцевого самоврядування, іноземними та українськими експертами, а також схвалена Радою Європи як перший крок на шляху проведення реформи місцевого самоврядування в Україні.

Реалізацію Концепції буде здійснено в два етапи:

- на першому  (протягом 2014 р.) передбачається внесення змін до Конституції України в частині утворення виконавчих органів обласних та районних рад,  розподілу між ними повноважень, вдосконалення правового регулювання процедур проведення загальних зборів громадян за місцем їх проживання, введення додаткових гарантій роботи органів самоорганізації населення, створення сприятливих правових умов для широкого залучення населення до прийняття управлінських рішень органами місцевого самоврядування. Відповідальним за проведення реформи місцевого самоврядування визначено Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України;

- на другому етапі реалізації (2015-2017 рр.) передбачено уніфікацію та стандартизацію публічних послуг, що надаються населенню, беручи до уваги принципи максимальної доступності послуг для споживачів, а також правові засади для створення рівних умов належного фінансування адміністративно-територіальних одиниць, проведення інституційної реорганізації органів місцевого самоврядування та місцевих органів виконавчої влади, проведення місцевих виборів з урахуванням реформованої системи органів місцевого самоврядування, а також вдосконалення системи планування території.

Кабінетом Міністрів України також схвалено проект Закону України «Про співробітництво територіальних громад» - перший з низки законопроектів, які Уряд готує на реалізацію програми децентралізації влади та підвищення незалежності громад.

Крім того, до низки законопроектів, які Уряд готує до розгляду у рамках реалізації Концепції реформи місцевого самоврядування належать:

- «Про право територіальних громад на об’єднання»;

- « Про співробітництво територіальних громад»;

- «Про засади державної регіональної політики»;

- «Про стратегію регіонального розвитку до 2015 р.» .

Також підготовлено до ратифікації Додатковий протокол до Європейської хартії місцевого самоврядування про право участі у справах органів місцевого самоврядування.

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux