Портал в режимі тестування та наповнення
 • A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Português
Ексклюзивне інтерв'ю Посла України Інни Огнівець дипломатичному віснику «Diplomática-Business&Diplomacy»
Опубліковано 14 травня 2016 року о 12:23

Інно, для мене велике задоволення бути тут з вами. Хотілось би, щоб Ви розповіли про себе з самого початку – від шкільної парти до академічного шляху, перш ніж Ви стали дипломатом.

Я народилась в Жовтих Водах, маленькому містечку, розташованому у південно-східній частині України. Це місто є відомим своєю славною історією, оскільки тут 16 травня 1648 року військо запорозьких козаки та селян на чолі зі славетним українським гетьманом Богданом хмельницьким здобуло першу блискучу перемогу над військом Речі Посполитої на чолі з воєначальником Стефаном Потоцьким.

Після закінчення середньої школи в м. Жовті Води, навчалася у Педагогічному училищі м. Дніпропетровськ. Здобувши диплом вчителя навчальних класів продовжила навчання у Київському педагогічному інституті іноземних мов, на факультеті іспанської мови. Після завершення навчання протягом 5 років проживала у м. Ленінськ (Казахстан), оскільки мій чоловік, офіцер космічних військ СРСР служив на космодромі Байконур.

Згодом вступила до Київського університету на юридичний факультет. Після завершення якого працювала у міській адміністрації м. Ірпінь Київської області.

Починаючи з 1993 року працюю в МЗС України. 

Ви не могли би розповісти про своє особисте життя? Ви одружені?

Так, я одружена і в цьому році ми з чоловіком святкуватимемо перлинове весілля (30 років). Маємо двох синів. Обидва обрали професію юриста. 

Вам подобається в Португалії?

Звичайно. Португалія – чудова європейська країна з древньою історією та культурою, гостинним народом і прекрасним кліматом. Вважаю великою честю представляти свою країну у Португалії і прикладу всі зусилля для того, щоб зміцнити дружбу між нашими країнами. 

Ви вже займалися туризмом, вже відвідали якісь міста в Португалії?

У вільний від роботи час, хоча це буває дуже рідко, відвідую околиці Лісабона. Я побувала у Кашкайші, Сінтрі, Сесімбрі. Я захоплена красою цих райських куточків Землі. Недивно, чому туристи з усього світу так полюбляють Португалію. Тут є що подивитися!

 

У Португалії проживає багаточисельна українська громада. Чи Ви мали нагоду з нею зустрітися?

З перших днів перебування у Португалії познайомилася з представниками української громади Португалії. За офіційними даними, чисельність цієї громади складає близько 40 тис. осіб. Мені дуже приємно, що українці завоювали такий великий авторитет у цій країні своєю працелюбністю, скромністю і відповідальністю.

Українські школярі та студенти у португальських школах і університетах вважаються одними з найуспішніших в навчанні.

Українці не забувають про свою рідну землю і гуртуються в українські громадські організації для того. Щоб зберігати свою культуру та історію, традиції свого народ, навчають цьому своїх дітей і внуків.

Українці також беруть активну участь у проведенні різноманітних політично-культурних заходів, спрямованих на донесення до португальської громадськості інформації про події в Україні, її соціально-політичне життя.

Зокрема, нещодавно Посольство спільно з місцевою українською громадою організувало у Лісабоні вшанування пам’яті героїв Небесної Сотні. Йдеться про героїв, які ціною свого життя захистив вищу моральну цінність українського народу – гідність. Саме тому, події на Майдані – центральній площі Києва, які відбулися два роки тому назад, отримали назву Революція Гідності.

Якою однією фразою Ви б надали опис Україні, щоб Ви сказали?

Україна – це символ боротьби за незалежність. Здобувши 25 років тому назад статус суверенної держави, Україна продовжує відстоювати свою незалежність, оскільки агресивний сусід Росія два роки тому назад захопила частину території України. А саме Кримський півострів, а також дестабілізує ситуацію на Сході України, спровокувавши там збройний конфлікт за допомогою проросійських бойовиків, які захопили частину Луганської та Донецької областей України.

Я вважаю, що є інтерес в тому регіоні, де Росія має намір домінувати…

Росія завжди прагнула захопити колонії і утвердитися як імперія. Сотні років пройшли, але нічого не змінилося. Нинішнє керівництво Росії прагне за будь-яку ціну після розпаду СРСР відновити своє домінування на терені зниклої імперії, знову затягнувши в ярмо сусідні народи.

Але Україна виявилася міцним горішком. Український народ рішуче піднявся на захист своєї Батьківщини. Міжнародна спільнота, у свою чергу, запровадила економічні санкції проти Росії з тим, щоб примусити її повернути Україні анексовану нею територію.

Польща спромоглася так легко встановити свою незалежність… Чому Україна зазнає великих труднощів, стверджуючи свою незалежність?

Польща своєчасно вступила до Європейського Союзу та НАТО. Участь у таких впливових міжнародних співтовариствах є запорукою стабільної безпеки та утвердження суверенітету країн – учасниць. Саме тому Україна прагне вступити до ЄС та НАТО, стати невід’ємною частиною європейського простору, де демократія та повага до прав людини являються основними цінностями для кожного європейця. 

У цьому році Україна відзначатиме 25-ту річницю своєї незалежності. Щоб Ви побажали своїй країні і українському народу?

24 серпня 1991 року Україна проголосила свою незалежність. Протягом 25 років український народ будує правову, демократичну, незалежну державу. За цей час виросло вже ціле покоління молодих людей, які народилися в незалежній, суверенній Україні. Час працює на Україну, оскільки українці вже ніколи не повернуться в російську неволю. Мільйони героїчних синів та дочок готові ціною власного життя захистити незалежність нашої держави. Такий народ не зламати і не залякати. Ми нащадки славних воїнів, які прославилися своєю хоробрістю у битвах за свободу українського народу.

Я хочу побажати моїй Батьківщині миру, процвітання.

Хочу процитувати Т.Шевченка, який колись написав такі рядки:

«І на оновленій землі

Врага не буде, супостата,

А буде син і буде мати,

І будуть люди на землі!».

Нехай ці пророчі слова нашого геніального поета-борця за права людини якомога скоріше збудуться і на моїй рідній землі відновиться мир і спокій. 

Дипломатія – надзвичайно важлива…

Я переконана, що зазначений збройний конфлікт, який Росія розв’язала проти України, може бути врегульований лише дипломатичним шляхом. Україна бере активну участь у діяльності Норманської четвірки, яка спрямована на врегулювання конфлікту між залученими країнами. Крім того, українські експерти задіяні у дипломатичних консультаціях, що ведуться за участю уповноваженого представника ОБСЄ та Росії. Для врегулювання зазначеного збройного конфлікту потрібна політична воля керівництва Росії, яке, на жаль, продовжує постачати озброєння сепаратистам на Сході України і не дотримується умов Мінських домовленостей. Крім того, Росія не хоче повертати Україні анексований Крим. 

Україна продовжує представляти ці території, які окуповані російською стороною?

27 квітня 2014 року набув чинності Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». Відповідно до цього Закону, тимчасово окупована територія України є невід’ємною частиною території України, на яку поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України. 

Чи може Церква допомогти у вирішенні цієї ситуації?

Згідно з Конституцією України церква відокремлена від держави. В Україні діють Православна церква Київського патріархату, Православна церква Московського патріархату, Греко-католицька церква та ін.

Між Київським та Московським патріархатом Української православної церкви існує протистояння, оскільки Росія через Православну церкву Московського патріархату веде інформаційну та ідеологічну війну, що є загрозою національній безпеці України.

До тих пір поки в Україні є церква, діяльність якої керується з Москви, даремно чекати на мир і спокій. Патріарх Православної церкви Московського патріархату сповідує ідею так званого «руського миру» під приводом великого об’єднання братніх народів з метою створення Росією штучної причини для введення своїх військ в Україну.

Виходячи з цього, доцільно вищезазначений збройний конфлікт між двома сусідніми державами врегулювати дипломатичним шляхом у форматі, який вже існує. 

У Криму відбувся референдум, але інші окуповані регіони,  які проголосили свою незалежність, не змогли висловити таке бажання. Чи не могли б Ви прокоментувати відносно їхньої декларації про незалежність.

 Хочу підкреслити, що референдум організований російською владою у Криму під дулами автоматів «зелених чоловічків» (військовослужбовців російських збройних сил) є незаконним. Він був проведений з грубим порушенням українського законодавства, тому Україна не визнає результати цього референдуму. Подібна ситуація з референдумами в Донецькій і Луганській областях, частину яких було захоплено проросійськими терористами. Знову ж таки, без дотримання вимог українського законодавства були проведені так звані «референдуми» і створені так звані «Донецька народна республіка» і «Луганська народна республіка», які є по суті розсадниками тероризму, де орудують банду групування, що воюють між собою за владу.

Які плани Вам відомі щодо відновлення окупованих територій до складу України?

Україна підписала Мінські домовленості, згідно з якими взяла на себе ряд зобов’язань. Зокрема, Україна зобов’язалась надати більше прав своїм регіонам, наприклад пов’язаних з фінансуванням та самоуправлінням.

Крім того, Українська сторона зобов’язалась провести місцеві вибори на території Луганської та Донецької областей. Разом з тим, очевидно, що це зобов’язання Україна зможе виконати після відновлення свого суверенітету і територіальної цілісності на захоплених нині Росією територіях. 

Україна продемонструвала своє бажання належати, наприклад, як Португалія, до складу Європейського Союзу. Розкажіть мені про Європейський Союз і який товарообіг між цими двома країнами?

 Україна уклала з Європейським Союзом Угоду про асоціацію та про поглиблену зону вільної торгівлі. Це один з етапів вступу до ЄС. Ми також сподіваємося, що ЄС вже в цьому році включить Україну до списку країн з безвізовим режимом. Україна також активно бере участь у співробітництві з НАТО на основі різних програм.

Наразі товарообіг між Україною та Португалією складає 330 млн. євро, причому експорт товарі з України в Португалію складає 290 млн. євро, а імпорт в Україну з Португалії 40 млн. Звичайно, це незначні обсяги і потрібно активно розвивати взаємовигідні економічні відносини, адже для цього є значний потенціал. Наприклад, Україна може суттєво збільшити експорт сільськогосподарської сировини, текстилю, різноманітних промислових товарів.

Якби Ви мали «у своїх руках» владу, щоб вирішити цей конфлікт, усю владу, що б Ви зробили?

Я можу говорити тільки про пріоритети відносно моєї роботи. Я хотіла б використовувати свої навички і свій досвід, щоб допомогти своїй країні, щоб вирішити цей конфлікт і захистити нашу незалежність. Вважаю, що і Європейський Союз сприяє застосовувати санкції проти Російської Федерації. На мою думку, ці санкції повинні бути розширені, оскільки Росія не виконала положення Мінських домовленостей.

Росія має повернути Україні захоплені території, звільнити політичних в’язнів, громадян України, викрадених на окупованих Росією та проросійськими бандитами територіях України і насильно вивезених в Росію для показового покарання та залякування народу. Але Росії ніколи не вдасться залякати українців! 

Можливо, ситуація зміниться після обрання нового Глави Російської Держави…

Ситуація в Росії може змінитися лише в тому випадку, коли російський народ усвідомить, що політика, яку проводять керівництво Росії, веде її до прірви. Економічна ситуація в країні погіршується з кожним роком. Росія перетворилася в ізольовану країну, яка втратила авторитет на міжнародній арені. 

Яке послання Ви б залишили у пораду молоді? Ви уже розумна – понад 20 років досвіду роботи на дипломатичній службі… Що б Ви порадили майбутнім поколінням молоді?

Хочу побажати молодим людям наполегливості у досягненні поставленої мети, повною мірою реалізувавши свої таланти і здібності. Поважати інших людей, вміти аргументовано переконувати і знаходити компроміси на свою думку, є запорукою успіху не лише у дипломатії, але й у всіх інших сферах суспільного життя.

І неодмінно треба бути оптимістами, вірити у себе і мати надійних друзів. 

 

Diplomática-Business&Diplomacy, Maria de Bragança

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux