Портал в режимі тестування та наповнення
 • A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Português
Інтерв’ю Посла України SAPO24
Опубліковано 13 травня 2017 року о 13:54

«Якби Росія дійсно була б зацікавлена в участі у Євробаченні, направила б іншого учасника» Цьогорічний Фестиваль Євробачення в Києві позначений конфліктом між Україною і Росією. Приймаюча сторона заборонила в’їзд російського конкурента, Юлії Самойлової, і Росія оголосила, що не братиме участі. Організатори фестивалю відреагували і погрожували виключенням України з наступних конкурсів. Посол України в Португалії, Інна Василівна Огнівець, розповіла SAPO24 про фестиваль, суперечку із сусідньою країною, дала поради португальцям, які в ці дні відвідують Київ та побажала успіхів Сальвадору Собралу.

Сапу24: Яка сьогодні Україна?

Посол Інна Василівна Огнівець: Після століть боротьби Україна отримала незалежність тільки в 1991 р У 2004 році «Помаранчева революція» ознаменувала початок визначальних змін у демократичному мисленні України і, таким чином, привела до народження української політичної нації.

Революція гідності, більш відоміша як Євромайдан (кінець 2013 року - початок 2014 року) продемонструвала міцне бажання України стати частиною Заходу, тобто об'єднаної Європи.

Як відомо, з того часу Україна бореться з військовою російською агресією на своєму сході та намагається звільнити дипломатичними засобами свій Кримський півострів, окупований Росією.

Попри це, з 2014 року, Україна також впроваджує реформи, зокрема, в економічній, судовій, правоохоронній та оборонній сферах, та вже досягнуто значного прогресу.

Я б сказала, що сьогодні Україна є новою. Це демократична країна, в якій діє принцип верховенства права, та яка стає все більш привабливою, зокрема для іноземних інвестицій та економічного співробітництва.

Вперше Україна взяла участь у Євробаченні у 2003 році. Чому дебютували тільки в цьому році і що привело до участі у конкурсі? Чи є якась причина?

Це правда, що Україна, представлена співаком Олександром Пономарьовим з піснею «Hasta La Vista», дебютувала на фестивалі у 2003 році. Євробачення є престижним проектом. Будучи країною, багатою на таланти, Україна не могла не брати участь у конкурсі. Як відомо, наступного році, українська співачка Руслана з піснею «Wild Dances» перемогла на Євробаченні-2005, що проходив в Стамбулі (Туреччина). Таким чином, Україна приймала ювілейне 50-те Євробачення у 2005 році.

З 2003 року країна взяла участь у фестивалі 13 разів і виграла два, ставши першою країною в Східній Європі, яка змогла це зробити. Проте, у 2015 році не відправила свого конкурента. Що спричинило такого рішення?

У 2015 році Україна не надсилала свого представника через складну фінансову ситуацію, що було викликано гібридною війною – військового та інформаційного характеру - з Росією. На жаль, саме з цієї причини нам потрібно було витрачати багато грошей, по-перше, щоб захистити Україну від російської військової агресії. Наприклад, військовий бюджет України зріс з 960 млн євро в 2014 році до 1,6 млрд євро в 2015 році.

Це другий раз в історії Євробачення, коли Україна є приймаючою країною фестивалю. Наскільки важливо - політично, економічно і культурно - для країни приймати таку подію, як ця?

Як я вже сказала, Євробачення - престижний проект, і в цьому році є однією з наймасштабніших подій в культурному порядку денному української столиці. Євробачення – це не тільки півфінали і фінал, але й це низка шоу (наприклад, репетиції) та інший культурних заходів. Тому зрозуміло, що бути приймаючою країною такої події є дуже важливим як з політичної точки зору, так і економічної, і культурної.

Дуже часто голосування на фестивалі виходить за рамки суто культурної сфери, і за допомогою збільшувального скла можна розгледіти геополітику. Які країни традиційно голосують за Україну, а за які голосує Україна? Яка причина цього?

Хоча деякі експерти стверджують, що за останні десять років Євробачення вже не просто пісенний конкурс, але й є багато політики в ньому, мені здається, що країни продовжують голосувати відповідно до своїх музичних вподобань. Варто, принаймні, згадати голосування минулого року. Україна отримала 12 балів від журі 11-ти країн, серед яких Польща, Латвія, Словенія, Грузія, Ізраїль, Молдова, Данія, Сербія, Македонія, Боснія і Герцеговина та Сан-Марино. Особисто я не бачу геополітики в цьому.

Але цілком зрозуміло, що, оскільки ми знаходимося в стані війни з Росією, журі України не дало жодних балів Росії і навпаки. Однак, за результатами голосування телеглядачів, Україна отримала 10 балів від Росії, а також дала 12 балів російській співачці.

Як зазвичай голосують громадяни України, які проживають в Португалії?

Я думаю, що українські громадяни, які проживають в Португалії, зазвичай голосують за українських конкурентів. Мені здається, що це дуже добре, коли, незважаючи на проживання за кордоном, громадяни підтримують свою країну походження шляхом голосування на Євробаченні, або шляхом відправки гуманітарної допомоги своїм співвітчизникам, які борються за територіальну цілісність і суверенітет своєї країни, як і в випадку громадян України.

У 2016 році пісня «1944», яку виконувала співачка Джамала, та яка перемогла на фестивалі, була дещо розкритикована через, як вважали, політичний меседж, що порушує правила фестивалю. Скажіть, про що йдеться в пісні? Яка ваша думка щодо цього.

Будучи татаркою з Криму, український півострів, який з 2014 року незаконно окупований Росією, Джамала перемогла з піснею «1944», яка є дуже символічною для кримських татар. Це відомий факт, що радянський уряд прийняв рішення про виселення усього татарського населення з Криму, почавши депортацію 18 травня 1944 р. Тільки у 1989 році радянський парламент визнав ці дії незаконними і злочинними. Під час першої хвилі депортації (з 18 по 20 травня), 180,014 татар були виселені зі своєї землі. У 2014 році Президент України П.Порошенко прийняв рішення про оголошення 18 травня Днем боротьби за права кримських татар.

Пісня «1944» є дуже драматичною та привертає увагу всього світу до злочинів минулого проти людства. Як сказала сама Джамала, при написанні пісні її надихали історії бабусі, яка також була депортована з Криму, про пережиту трагедію татарським народом. Як виявляється, ця пісня не має нічого спільного з політикою.

Пісня «1944» і суперечка України і Росії щодо фестивалю в цьому році мають загальну тему: Крим. Цього року українська влада вирішила не дозволити в’їзд в країну для участі в Євробаченні російського конкурента. Що спричинило таке рішення?

Крим є дуже чутливим питанням для України. Як автономні регіони Мадейра і Азорські острови є частиною території Португалії, так і Автономна Республіка Крим є частиною території України. Проте 20 лютого 2014 збройні сили РФ без розпізнавальних знаків вторглися в Кримський півострів, зайняли його і, після незаконного референдуму 16 березня того ж року, незаконно анексували український півострів. До речі, президент Російської Федерації визнав участь своїх військових в окупації українського півострова, сказавши про те, що дав наказ Міністерству оборони Росії перемістити на український півострів сили спеціального призначення, морських піхотинців і десантників.

Після цього українська влада прийняла правила в'їзду і виїзду з території України, тимчасово окупованої Росією.

Оскільки Юлія Самойлова, російський конкурент, незаконно відвідала Крим, чим порушила українське законодавство, Служба безпеки України заборонила їй в'їзд в країну на термін до трьох років.

Закон однаковий для всіх.

Чи можемо вважати таке рішення політичним?

Звичайно, що ні! Причиною заборони в’їзду є виключно порушення нашого законодавства стосовно в’їзду в Крим.

Рішення було б аналогічним, якщо б йшлося про участь іншого учасника, а не російського? Наприклад, португальського?

Можу з впевненістю сказати, що в’їзд в Україну будь-якого учасника фестивалю, будь-то португальського, чи іншого, був би заборонений, якщо б він порушив наше законодавство.

Хотіла б також привернути вашу увагу до того факту, що Юлія Самойлова не єдина російська співачка, якій заборонено в’їзд в Україну через порушення відповідного українського законодавства. Цей список налічує 140 осіб.

Заборона участі російського представника – через супутник, наживо або з Москви - Юлії Самойлової з піснею «Полум'я палає» може стати причиною майбутніх санкцій проти України В листі, процитованому BBC, Інгрід Дельтенре, Генеральний директор Європейської мовної спілки, попереджається, що український громадський мовник UAPBC може «бути виключений з майбутніх заходів». Як на це дивляться політичні інститути і українська влада? Що можна Україна зробити, щоб скасувати таке рішення?

Подивимося, що станеться. Сьогодні фестиваль відбувається в Україні, що, на мою думку, означає, що Європейська мовна спілка розуміє нашу позицію з порушеного питання. Крім того, як і в попередні роки, зокрема, під час Євробачення-2005, Україна надає рівні можливості всім учасникам фестивалю. Проте головною умовою є необхідність дотримання законодавства України.

Якби Росія дійсно була б зацікавлена в участі в конкурсі, Москва відправила б іншого конкурента, який не порушував українське законодавство.

У тому ж документі Генеральний директор звернулася також до Прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана, підкресливши, що заборона участі матиме «значний негативний вплив на міжнародну репутацію [України] як сучасної і демократичної європейської країни». Можете прокоментувати таке твердження?

Всі країни світу мають власне законодавство, в тому числі те, що регулює в'їзд на національну територію. Я переконана, що, наприклад, Португалія також заборонила б в'їзд на свою територію через порушення національного законодавства. Будучи демократичною державою, в якій діє принцип верховенства права, Україна поважає національне законодавство інших країн, в надії, що вони робитимуть теж саме по відношенню до України. Я думаю, що це є фундаментальним принципом демократії.

Тому я не бачу ніякого негативного впливу на міжнародну репутацію України, оскільки, приймаючи відповідне рішення, Україна тільки вимагала повного дотримання свого законодавства. Я можу сказати, що наші партнери, в тому числі Португалія, розуміють це.

За результатами дослідження, опублікованого eDreams, Португалія є країною з найбільшим зростанням кількості туристів у Києві протягом тижня Євробачення. Зі зростанням на 162% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, Португалія посідає сьоме місце як країна з найбільшою кількістю туристів в Києві. Україна має якусь стратегію для приваблювання португальських туристів? Що було зроблено в середньостроковій і довгостроковій перспективі для його зростання?

Це вражаюча статистика. Передбачається, що фестиваль, головна арена якого змонтована в Міжнародному виставковому центрі - одному з найбільших виставкових центрів України із загальною площею 58 тис м2 - відвідають близько 20 000 чоловік і 1500 журналістів.

У глобалізованому світі, в якому ми зараз живемо, розвиток туризму робить свій значний внесок у загальний розвиток країни, зокрема, у зростання зайнятості та диверсифікацію економіки.

Звичайно, Україна не є винятком, і вживає заходів щодо розвитку туризму.

Минулого року Кабінет Міністрів України (Уряд України) затвердив Стратегію розвитку туризму на 2016-2020 рр, основні завдання якої є створення умов для сталого розвитку туризму і перетворення його в  більш економічно ефективну галузь, інтегровану у світовий ринок, що зможе прискорити економічне зростання і сприяти збільшенню зайнятості та структурній модернізації української економіки.

Якби необхідно було розробити дороговказ з п'ятьма обов'язковими пунктами, які португальці не можуть не відвідати або не зробити в Україні, щоб Ви порекомендували?

Насправді, п'ять пунктів – це так мало, тому що, завдяки своїй віковій історії, Україна є сховищем безцінних об'єктів, пам'ятників і шедеврів історичного і археологічного значення. Крім того, Україна багата природними і культурними цінностями через своє розташування на мапі Європи.

Кожне місто в країні має свій власний бренд. Наприклад, наша столиця, Київ, є одним з європейських міст, яке дуже швидко розвивається, і, безумовно, є чарівним містом з історією та унікальною культурою, яка несе в собі ідеальне поєднання того найкращого, що світова культура може нам запропонувати. За дуже короткий час, Київ став містом, сповненим радості і краси, з великою кількістю музеїв, художніх галерей, театрів, концертних залів тощо. Я б рекомендувала португальським відвідувачам випробувати все це з перших рук, а особливо красу архітектури українських церков, які кріз століття дійшли до наших часів.

І не забути оцінити українську кухню, яка є дуже смачною.

Ви хочете залишити повідомлення португальській делегації, яку представляє Сальвадор Собрал з піснею «Кохати за двох»?

Успіхів в Києві! Нехай Сальвадор Собрал привезе перемогу додому! Сподіваюся, що Сальвадору, його команді та португальським фанатам сподобається наша столиця.

SAPO24,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux