Портал в режимі тестування та наповнення
 • A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Português
Ексклюзивне інтерв’ю Віталія Портнікова газеті “DN”
Опубліковано 13 травня 2017 року о 14:48

«Росію не цікавить схід України, її цікавить дестабілізація Києва»

Журналіст і політолог Віталій Портніков перебував цього тижня в Португалії з метою виступу на конференції на тему «Україна і Новий Світовий Порядок». Член партії «Фронт змін», колишнього прем'єр-міністра А.Яценюка, розповів «ДН» про ситуацію в своїй країні, від економічних проблем до політичних викликів, а також про питання національної безпеки.

Мінські угоди, підписані у 2014 році Україною, Росією і проросійськими сепаратистами, з метою припинення конфлікту на сході вашої країни, чи виконуються вони?

Я ніколи не думав, що це буде працювати. Один з пунктів говорить про припинення вогню, але це не в інтересах Росії, оскільки це означатиме можливість стабілізації України. Це не цікавить Москву. Сепаратисти контролюють важливу частину сходу України, що є дуже серйозною проблемою і сприяє дестабілізації України. Продовження конфлікту, людські жертви, невпевненість, все це підриває діяльність та підтримку уряду. Росія ніколи не прийме ці угоди. Єдина можливість - застосування санкцій проти Москви.

Проте контролює схід України?

Росію не цікавить схід Україна, її цікавить дестабілізація Києва.

Чи має зближення з НАТО та розширення співпраці з ЄС якийсь вплив на розвиток конфлікту?

Я завжди виступав за вступ України в НАТО, починаючи ще з 1991 року. Цього не сталося, і на нас напали. Саме тоді люди зрозуміли, що було поставлено на карту, реальність. Але це було занадто пізно. Ми хочемо співпрацювати з НАТО і захищати свій суверенітет. Ми також хочемо мати добрі відносини з Росією, але не в інтересах Росія мати добрі відносини з Україною.

І стосовно співпраці з НАТО?

Дозвольте мені розповісти вам одну історію. У 2014 році, одна особа, наближена до Кремля, сказала мені, що справжня війна почнеться тільки тоді, коли перший військовий НАТО увійде на українську територію. Тому, я розумію обмеження НАТО і наші. Проте можливі деякі форми партнерства. Ми маємо модернізувати наші збройні сили, і ми це робимо. Для того, щоб наші вороги зрозуміли, що ми не хочемо війни з ними, але ми будемо захищати себе. Ми не можемо дозволити, щоб крали нашу територію.

Що Україна може очікувати від президентства Дональда Трампа?

На мою думку, хотів би, щоб була адекватна реакція на виклики, і щоб було реальне розуміння впливу Росії на сьогоднішні міжнародні кризи. І зараз ми говоримо не про історію України, а про історію Європи. Якщо Д.Трамп матиме адекватні відповіді на ці виклики, і я вірю, що він здатний їх знайти, Україні не потрібно буде, щоб США висловлювали словами свою зацікавленість у тому, що відбувається.

Багато що ще треба зробити в Україні з точки зору реформ і боротьби, наприклад, з корупцією і неефективністю економіки?

Так. Але ми повинні пам'ятати, що лише три роки тому ми розпочали серйозні реформи, щоб залишити в минулому пострадянську економіку, і наша економічна структура ставить перед нами різні виклики, відмінні від тих, що мали країни Центральної та Східної Європи або Балтії. Наша важка і хімічна промисловість потребують глибоких перетворень, ми повинні модернізувати сільське господарство, і, на відміну від інших країн, ми ніколи не мали приватної власності на землю або можливості ведення малого бізнесу в період соціалізму. Крім того, необхідна зміна мислення. Існує ще одна важлива проблема: незначна кількість великих підприємств контролює більшу частину нашої економіки.

Як ви сказали, необхідно змінити мислення, а також законодавство. Яким секторам має надаватися перевага?

Тільки виживає та економіка, яка дає прибуток, і яка є незалежною з точки зору енергетики. Я не вважаю, що традиційні галузі, як металургія та вугільна промисловість, мають велике майбутнє, проте я думаю, що ми можемо модернізувати сільське господарство та збільшити експорт в цій галузі. Звичайно, ми повинні зробити ставку на нові технології і IT сферу. І Україні вже працюють європейські компанії в цих секторах. З іншого боку, я маю визнати, що у нас є труднощі з інвестиціями через три проблеми: існування монополій, корупція і війна. Слід пам’ятати такий факт: ми намагаємося зберегти нашу демократію, ми не перетворилися, наприклад, в новий Казахстан.

Існують проблеми, які не зникнуть в короткостроковій перспективі.

Це правда. Люди розуміють це. І є ще одна проблема: багато людей ставляться до України, як начебто це не їх країна, і вони живуть за кордоном. На щастя, це змінюється: багато-хто вже розуміє, наскільки важливо брати участь у вирішенні соціальних питань, відігравати активну роль і засуджувати погане, як корупція або недосконале функціонування системи правосуддя. 

Diário de Notícias ,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux