Портал в режимі тестування та наповнення
 • A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Português
Незважаючи на політичні виклики, українська економіка та Державний бюджет знаходяться під контролем
Опубліковано 17 лютого 2014 року о 14:32

Відставку українського Уряду та Прем’єр-міністра М.Азарова 28 січня 2014 р. не слід розглядати як втрату управління економікою та системою соціального захисту країни. 

Уряд, який наразі очолює С.Арбузов (колишній Перший віце-прем’єр) і який виконуватиме свої функції до того моменту, коли Верховна Рада ухвалить рішення про призначення нового, контролює економічну та соціальну ситуації в країні. Нещодавній Указ Президента України В.Януковича наділив С.Арбузова всіма необхідними повноваженнями, які дозволяють йому ефективно керувати Урядом і забезпечувати його ефективну роботу.

Буде невірним стверджувати, що напружена політична ситуація в Україні не має негативного впливу на національну економіку та життя пересічних громадян. Зрозуміло, якщо політична криза не буде розв’язана, відновлення економіки та прискорення темпів ії зростання, які були помітні в четвертому кварталі 2013 року, стикнеться з серйозними труднощами.

Статистичні дані опубліковані українською статистикою свідчать, що ВВП України в 2013 році залишився на тому ж рівні, що й у 2012 році. В той же час, реальний обсяг ВВП у четвертому кварталі 2013 року становив 103,7% від показника четвертого кварталу 2012 року. Загальний платіжний баланс в 2013 році був зведений з позитивним сальдо у 2 млрд. дол. США (у 2012 він був негативний – 4,2 млрд. дол. США). Чисті прямі іноземні інвестиції в економіку України у 2013 році становили 3,3 млрд. дол. США (80% інвестицій були спрямовані в реальний сектор економіки).

Відповідно до даних Державної скарбниці, загальний та спеціальний фонди Державного бюджету отримали в січні 2014 року 25,3 млрд. гривень

[1](включаючи власні доходи від бюджетних підприємств та субвенції з місцевих бюджетів).

22,5 мільярди гривень були сплачені до загального фонду бюджету, що на 12,5% або 2,5 мільярди гривень більше, ніж у січні 2013 року, а спеціальний фонд бюджету отримав у січні 2014 року 2,8 мільярди гривень.

Державні аналітичні служби заявляють, що доходи загального фонду бюджету в січні зросли незважаючи навіть на те, що одночасно збільшилися обсяги відшкодування ПДВ, які в січні 2014 становили 5,2 млрд. гривень, на 14,9% або на 0,7 млрд. гривень більше у порівнянні з аналогічним періодом попереднього року. В цілому ж обсяги відшкодування ПДВ в січні були на 1,1 млрд. гривень більше плану. Номінальні доходи генерального фонду бюджету в січні 2014 року були на 13,8% більші, ніж у січні 2013 року.

Наразі український Уряд надає підвищену увагу захисту соціально вразливих верств населення країни. Обсяг коштів, спрямованих на соціальну підтримку малозабезпечених громадян, багатодітних сімей, дітей-інвалідів та інвалідів з дитинства, в січні 2014 року перевищив 3,4 млрд гривень (310 млн. євро). Бідні люди й інваліди не мають ставати заручниками політичної ситуації.

Нещодавнє погіршення кредитного рейтингу України агентствами S&P та Fitch без всякого сумніву є результатом зростаючого рівня ризиків внаслідок поточної політичної кризи. Абсолютно очевидно, що передумовою нормалізації ситуації навколо українських облігацій на міжнародних фінансових ринках є подолання внутрішньополітичних негараздів. В країні не існує економічних чинників девальвації гривні. Національний Банк України, відповідно до рекомендацій МВФ, запровадив гнучкий курс національної валюти (+/0 2%). Девальвація/ревальвація гривні по відношенню до долара США та Євро, яка спостерігалася у лютому 2014 року в рамках реалізації політики гнучкого курсу національної валюти, має місце виключно від впливу політичних факторів. Загальна девальвація, яка вже спостерігалася, не буде мати значного впливу на рівень інфляції, який очікується в межах одного відсотка на рік. Національний Банк України (НБУ) також запровадив додаткові тимчасові заходи для посилення стабільності національної банківської системи та стабілізації валютного ринку. Відповідні кроки включають до себе спеціальні інструменти забезпечення достатнього рівня ліквідності банків, а також посилення контролю та прозорості міжбанківських операцій.

З початку жовтня, коли політична ситуація в країні почала ускладнюватися, і до кінця 2013 року населення продовжувало нарощувати обсяги своїх депозитів у банках. За цей час вони виросли на 15,1 млрд. гривень. Одночасно, обсяг депозитів в іноземній валюті скоротився в еквіваленті на 3 млрд. гривень за той же самий період, тобто з 186,6 млрд. до 183,6 млрд. гривень. Ці дані є переконливим аргументом на користь відсутності негативних очікувань щодо стабільності національної валюти як з боку бізнесу, так і з боку населення.

Українська банківська система продемонструвала достатній запас міцності в сучасних, складних умовах. Більшість комерційних банків знаходяться у стабільному стані. Національний Банк України контролює ситуацію на кредитно-грошовому ринку й збільшив свою присутність на валютному ринку, здійснюючи необхідні інтервенції. У своєму звіті S&P, зокрема, відзначають, що обсяг валютних резервів НБУ плюс наявна кредитна лінія від Росії забезпечать рефінансування та обслуговування зовнішнього боргу України Урядом в 2014-2015 роках без помітного зростання загального рівня боргу. Аналітики S&P стверджують, що 52% обсягу державного боргу України номіновано в іноземній валюті, проте значна частка цього боргу складається з кредитів, наданих на субсидованих або пільгових умовах).

В своєму інтерв’ю ТВ каналу «Бізнес» від 31 січня 2014 року. Радник голови Національного Банку України В.Литвицький зазначив, що «Україна зафіксувала на кінець 2013 року свої золотовалютні резерви на оптимальному рівні…. Всі платежі закордонним власникам українських державних облігацій проведені вчасно та у повному обсязі» (включаючи виплату 5,6 млрд. дол. США МВФ).

Станом на грудень 2013 року, державний борг України становив 73 млрд. дол. США або близько 40% ВВП, що значно нижче, ніж у абсолютної більшості країн-членів ЄС. На думку експертів S&P, борг України на кінець 2014 року буде становити близько 38% ВВП.

Україна підтверджує своїм партнерам у світі свої зобов’язання щодо виконання укладених експортних контрактів. В грудні 2013 року український експорт виріс на 4,1% у порівнянні з попереднім місяцем. Очікується, що зростання обсягів українського експорту у 2014 році буде значною мірою забезпечуватися за рахунок продукції сільського господарства. Нещодавня девальвація національної валюти зробить українські товари більш конкурентоспроможними на закордонних ринках і буде сприяти зростанню обсягів експорту.

Після рекордного врожаю зернових у 2013 році, Україна виконає свої зобов’язання щодо експорту за кордон, в тому числі й у Португалію, більш ніж половини з 63 мільйонів тон зернових, зібраних у нашій країні.

Міністерство АПК України опрацювало багатомільйонні контракти на поставку зерна та іншої сільгосппродукції до Бангладеш, Китаю, Єгипту, Саудівської Аравії тощо. Україна продовжує посідати чільні місця серед світових експортерів зернових і тим самим робить значний внесок у боротьбу з голодом в країнах з низьким рівнем доходу в Африці та Азії. Наприклад, Україна близька до підписання масштабного проекту щодо постачання в 2014 році основних харчових продуктів до Анголи.

В 2013 році український експорт зернових становив 6,4 мільярди дол. США (10,07% від загального обсягу експорту товарів або 1/3 від обсягу експорту до ЄС, який склав близько 16,9 мільярдів дол. США).

Головними споживачами українських зернових в ЄС були: Велика Британія (жито), Чехія та Німеччина (овес), Іспанія та Португалія (кукурудза).

Уточнений прогноз Міністерства АПК України, опублікований 14 січня 2014 року, стверджує, що українські виробники поставлять на закордонні ринки в 2013-2014 маркетинговому році 33 мільйони тон зерна. Протягом листопада-грудня 2014 року Україна вже поставила за кордон 4,6 мільйонів тон, що є рекордним показником для країни за всі роки.

Українське зерно та сільськогосподарські продукти поширюють свою присутність на  ринках по всьому світі. Наприклад, в 2014 році експорт сільськогосподарської продукції до Китаю виріс в чотири рази.

Україна продемонструвала ЄС, що наша держава є надійним партнером у питаннях постачання електроенергії та транзиту газу, які надходять до Європи безперешкодно й без жодних затримок. Це особливо важливо, враховуючи надзвичайно сувору зиму та кліматичні негаразди в низці європейських країн. Сьогодні український Уряд працює над модернізацією чергового сегменту газопроводу Уренгой–Помар–Ужгород, який є головним каналом постачання сибірського газу до країн-членів ЄС. Реалізація цього етапу модернізації газопроводу позитивно вплине на надійність транзиту газу вже в недалекому майбутньому.

В ході нещодавнього візиту Президента України до Китаю, який відбувся в грудні 2013 року, було підписано декілька угод та меморандумів. Результатом цього стане значне зростання прямих інвестицій в економіку України (щонайменше 8 мільярдів дол. США найближчим часом, зокрема для модернізації транспортної інфраструктури та розбудови портів). По завершенні візиту Президента України, на додаток до декількох мільярдів доларів США, вже виділених нашими китайським партнерами для підтримки українського сільського господарства, Експортно-імпортний банк Китаю відкрив кредитну лінію обсягом у три мільярди доларів США, для модернізації іригаційної системи України. Це дозволить реконструювати системи іригації на 1,2-1,4 мільйонах гектарів.

Україна продовжує розвивати високотехнологічні сектори національної економіки, включаючи космічну галузь. Протягом поточного року національна аерокосмічна галузь планує виробити 6 ракетоносіїв, які будуть використані для виводу на орбіту супутників. Меморандум, підписаний між космічними агентствами України та Росії під час візиту Президента України В.Януковича до Москви у січні 2014 року, передбачає, великомасштабну співпрацю в галузі космічних досліджень, зокрема, в рамках проектів «Морський старт», «Наземний старт» та «Дніпро». Всі ці проекти використовують ракетоносії, розроблені та вироблені в Україні.

Україна та Росія також домовилися підтримати на державному рівні відновлення виробництва важкого транспортного літака АН-124. Цей гігантський літак, сконструйований в Україні, використовує, сучасні потужні реактивні двигуни українського виробництва.

Сторони також визначили пріоритети співпраці в суднобудівній галузі, що дозволить відновити повномасштабне виробництво в Україні кораблів різних типів, від малих рибальських суден до гігантських авіаносців.

Взагалі, внаслідок підписаних угод, Україна отримає інвестиції та довготермінові контракті вартістю в десятки мільярдів доларів США. Все це буде сприяти сталому економічному та соціальному росту країни. Крім того, значна частка інвестицій прийде у високотехнологічні сегменти української промисловості, які розташовані переважно у східних та південних регіонах України, що дозволить досягти високого рівня використання потужностей та сприятиме подальшому розвитку існуючих промислового та людського потенціалу країни.

Слід розуміти, що тимчасова дестабілізація, не підірвала здатність України виконувати свої міжнародні фінансові й економічні зобов’язання. Українська економіка працює стабільно. Заклики деяких опозиційних політиків розпочати загальнонаціональний страйк пішли в нікуди. Бізнес, робітники та профспілки не відреагували позитивно на ці деструктивні «пропозиції» від опозиції.

 

 [1] 1EURO=11.66UAH 11.02.2014 (Див. www.nbu.gov.ua).

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux