Щорічно 9 серпня у світі відзначається Міжнародний день корінних народів. За даними ЮНЕСКО, до корінних народів належать понад 476 мільйонів осіб, які мешкають на 22% нашої планети та складають значну частину її культурного розмаїття.
Цьогоріч Україна зробила важливий крок у сфері захисту прав корінних народів. З ініціативи Президента України Володимира Зеленського Верховна Рада України ухвалила закон «Про корінні народи України». Рішення свідчить про відданість нашої держави взятим на себе міжнародно-правовим зобов’язанням у цій сфері не лише у заявах, але і у діях. Україна довела, що втілює всеохоплюючу державну політику етнонаціональної єдності, гармонізації міжнаціональних відносин та захисту прав корінних народів.
Закон «Про корінні народи України» розроблений відповідно до вимог Конституції України та відповідає духу і букві Декларації ООН про права корінних народів. Корінними народами в Україні визначено кримських татар, караїмів та кримчаків. Саме вони є автохтонними етнічними спільнотами, які сформувалися на території України, носіями самобутніх мов і культур, які мають традиційні, соціальні, культурні або представницькі органи, самоусвідомлюють себе корінними народами України і не мають власного державного утворення поза межами нашої держави.
Закон сприяє консолідації та розвиткові українського суспільства, а також етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності корінних народів України. Українська держава гарантує захист ідентичності та самобутності корінних народів, допомагає їм у розвитку власної мови, культури і традицій.
Надмірна та маніпулятивна реакція Російської Федерації на цей український закон є показовою та доводить, що готовність України захищати права корінного кримськотатарського народу руйнує наративи російської пропаганди про нібито належність тимчасово окупованого українського Криму до РФ.
Україна готова захищати свої корінні народи, зокрема працюючи над консолідацією міжнародного тиску на державу-агресора з метою протидії масовим порушенням прав людини на території тимчасово окупованого Криму. Захист прав корінних народів буде однією з пріоритетних тем нового міжнародного формату Кримської платформи, який Україна створює з ініціативи Президента України Володимира Зеленського.
Україна активно діє сама та закликає міжнародну спільноту до рішучих кроків задля захисту прав корінних народів і збереження їхньої самобутності.
Україна продовжить розвивати взаємодію з ООН, ОБСЄ і Радою Європи щодо захисту прав корінних народів і залишається відданою взятим на себе міжнародно-правовим зобов’язанням у цій сфері, зокрема згідно з Декларацією ООН про права корінних народів, Європейською конвенцією з прав людини, Європейською соціальною хартією, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права і Міжнародним пактом про соціальні, культурні та економічні права.